Julichansen #1
Ute/inne: Ute
Datum: 2020-07-09
Ort: Eskilstuna
Arena: Ekängens Friidrottsarena
Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlingsledare: Håkan Andersson
Mejl tävlingsled.: info@rabyrekarne.se
Väder: Växlande väder mellan halvklart, regn, hagel och blåst, ca 18 grader.
Resultat
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind
M 60 m Final 1 Anton Rönnquist 03 Linköpings GIF 8.15 0.0
2 Oskar Tennhed 07 Råby-Rekarne FIF 8.16
3 Wilmer Åkerlund 09 Västerås FK 8.95
4 Emil Winnerstam 10 Råby-Rekarne FIF 9.81
5 Isak Winnerstam 08 Råby-Rekarne FIF 9.86
K 60 m Final 1 Wilda Runeborg 07 Råby-Rekarne FIF 8.53 -1.1
2 Eleonore Stellansdotter 07 Ärla IF 8.88
3 Nora Forsberg 09 Västerås FK 8.94
4 Midea Allard 08 Västerås FK 10.05
5 Embla Allard 12 Västerås FK 10.93
6 Vendela Dekreon 09 Eskilstuna FI 11.18
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind
M 80 m Final 1 Gabriel Dag 05 Västerås FK 10.11 -4.0
2 Elias Sadek 05 Gefle IF 10.12
3 Anton Rönnquist 03 Linköpings GIF 10.57
4 William Klacksell 05 Råby-Rekarne FIF 10.79
5 Ludvig Hjertberg 06 Gefle IF 10.91
6 Max Holm 06 Råby-Rekarne FIF 11.95
M 80 m Extralopp 1 Elias Sadek 05 Gefle IF 9.91 0.0
2 Gabriel Dag 05 Västerås FK 9.93
3 William Klacksell 05 Råby-Rekarne FIF 10.51
4 Ludvig Hjertberg 06 Gefle IF 10.66
K 80 m Final 1 Linnea Villskog 05 Gefle IF 10.94 -1.1
2 Olivia Sipos 05 Linköpings GIF 11.38
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind
M 100 m Final 1 Tim Singmadeewised 02 Västerås FK 11.62 -1.4
2 Philip Tennhed 04 Råby-Rekarne FIF 11.65
3 Lucas Ulegård 03 Västerås FK 11.83
4 Douglas Goldén 04 Katrineholms SK 12.15
5 William Larsson 02 Gefle IF 12.21
6 Pierre Nordqvist 83 Linköpings GIF 12.32
7 Jonathan Kjellén 00 Västerås FK 12.39
8 Anton Rönnquist 03 Linköpings GIF 12.46
K 100 m Final 1 Tuva Lindqvist 02 Finspångs AIK 12.87 0.0
2 Carolina Söderbom 99 Ärla IF 12.89
3 Saga Hermundstad 04 Hässelby SK 12.99
4 Eleonore Stellansdotter 07 Ärla IF 14.27
5 Rebecka Essman 03 Råby-Rekarne FIF 14.31
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Längd Final 1 Philip Tennhed 04 Råby-Rekarne FIF 6.15 0.0 5.90/+0.7 5.90/-0.2 5.95/+0.5 6.15/0.0 5.74/0.0 5.59/+0.7
2 Douglas Goldén 04 Katrineholms SK 5.96 0.0 4.09/0.0 4.40/0.0 5.96/0.0 2.32/+1.1 x/0.0 4.62/0.0
3 Oliver Smidskog 02 Västerås FK 5.77 +0.6 5.73/-0.6 x/0.0 5.77/+0.6 - 5.72/0.0 5.76/0.0
4 Gabriel Dag 05 Västerås FK 5.60 0.0 5.05/+1.1 x/-0.3 x/0.0 x/-0.4 5.60/0.0 x/+0.7
5 William Larsson 02 Gefle IF 5.09 0.0 5.06/+0.1 5.09/0.0 4.59/0.0 4.50/-0.1 - -
6 William Klacksell 05 Råby-Rekarne FIF 5.07 +0.7 4.81/+0.4 4.75/-0.6 x/0.0 2.80/0.0 - 5.07/+0.7
7 Ludvig Hjertberg 06 Gefle IF 3.88 0.0 x/0.0 x/0.0 3.88/0.0 x/+1.0 x/0.0 x/0.0
8 Elias Sadek 05 Gefle IF 3.12 +1.1 3.12/+1.1 1.65/-0.2 - 2.87/-0.3 - -
Max Holm 06 Råby-Rekarne FIF x 0.0 x/0.0 - - - - -
P13 Längd Final 1 Wilmer Åkerlund 09 Västerås FK 4.54 0.0 4.52/+0.1 4.54/0.0 3.69/-0.7 4.45/-0.3 4.20/-0.6 4.32/-1.1
2 Isak Winnerstam 08 Råby-Rekarne FIF 3.66 0.0 3.66/0.0 x/0.0 3.59/-0.8 3.22/-0.1 3.43/-0.9 3.48/-0.9
3 Emil Winnerstam 10 Råby-Rekarne FIF 3.52 +0.1 3.52/+0.1 3.39/0.0 x/-0.7 3.26/-1.0 2.83/-0.3 3.35/-0.7
.
K Längd Final 1 Moa Gustafsson 04 Råby-Rekarne FIF 5.14 +0.1 4.88/-1.7 5.14/+1.4 4.90/-0.1 x/+0.2 5.14/+0.1 x/0.0
2 Tuva Lindqvist 02 Finspångs AIK 5.12 -1.0 5.12/-1.0 4.94/+0.9 4.83/-0.1 5.06/0.0 x/0.0 x/0.0
3 Linnea Villskog 05 Gefle IF 4.94 +1.5 4.62/-0.6 4.94/+1.5 4.71/0.0 x/+0.7 x/-0.2 x/0.0
4 Emma Häggblom 04 Upsala IF 4.91 -1.1 4.91/-1.1 x/+0.4 4.60/+0.8 x/0.0 4.64/+0.2 4.56/0.0
5 Lovisa Ulegård 01 Västerås FK 4.84 -0.1 x/- 4.78/+0.5 4.84/-0.1 - x/0.0 4.03/0.0
6 Sara Lundkvist 03 Linköpings GIF 4.70 0.0 x/- 4.36/+1.1 1.59/-0.4 2.84/0.0 4.40/0.0 4.70/0.0
7 Olivia Sipos 05 Linköpings GIF 4.58 0.0 x/- x/0.4 4.49/+0.4 4.12/+0.3 4.38/0.0 4.58/0.0
F13 Längd Final 1 Wilda Runeborg 07 Råby-Rekarne FIF 5.08 0.0 5.08/0.0 4.97/+0.1 4.75/-0.9 4.97/-0.4 4.92/-0.1 4.89/-1.0
2 Nora Forsberg 09 Västerås FK 4.45 -1.1 4.25/+0.2 4.43/0.0 4.39/-0.6 4.27/-1.2 4.45/-1.1 4.38/-1.1
3 Midea Allard 08 Västerås FK 4.03 0.0 4.03/0.0 4.03/+0.2 - 3.79/-0.6 - -
4 Vendela Dekreon 09 Eskilstuna FI 3.40 +0.1 3.35/0.0 3.40/+0.1 3.36/-0.3 3.21/-0.5 3.25/-1.2 3.25/-1.7
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Redskapsvikt R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Slägga Final 1 Henrik Arnerdal 74 Råby-Rekarne FIF 34.64 7.26 kg 34.54 x x 34.51 34.64 33.73
K Slägga Final 1 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF 64.78 4 kg 64.07 64.48 64.78 64.39 61.40 x
2 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne FIF 56.52 x 56.52 x 52.21 54.37 x
3 Maj Yngveson 02 Västerås FK 43.28 39.67 x x 42.88 43.19 43.28
4 Isabella Wiklund 03 Västerås FK 40.15 34.97 x 40.15 x x x
5 Sofie Fransson 02 KFUM Örebro 39.29 36.84 37.09 38.42 36.73 36.14 39.29
6 Elin Jansson 02 Västerås FK 33.38 31.47 31.66 33.38 31.57 x 32.51
7 Ida Arnerdal 02 Råby-Rekarne FIF 32.73 x 32.73 x x x x
.
F17 Slägga Final 1 Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne FIF 48.76 3 kg 48.76 x x 45.72 47.54 x
2 Rebecka Essman 03 Råby-Rekarne FIF 45.23 45.04 45.23 37.37 x x 41.66
3 Sofie Moroni 04 Råby-Rekarne FIF 44.37 x 43.75 x 44.37 44.33 40.59
4 Desiree Essman 06 Råby-Rekarne FIF 40.01 x 34.46 x 30.88 33.42 40.01
5 Julia Runesson 03 KFUM Örebro 39.81 x x x x 39.81 39.78
6 Ilva Gunnarsson 05 Glanshammars IF 32.27 x x x x 29.60 32.27
Isabella Wiklund 03 Västerås FK x x x x x x x
.
F13 Slägga Final 1 Midea Allard 08 Västerås FK 29.76 2 kg x 29.76 x x 28.05 x
2 Signe Malm Tedebrand 09 Råby-Rekarne FIF 12.41 x x x 10.44 x 12.41