Julichansen #3
Ute/inne: Ute
Datum: 2020-07-16
Ort: Eskilstuna
Arena: Ekängens Friidrottsarena
Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlingsledare: Kristina Andersson
Mejl tävlingsled.: info@rabyrekarne.se
Väder: Växlande väder mellan halvklart, lätt regn och solsken, ca 20 grader.
Övrigt: F13 och P13 sprang 200m tillsammans.
Resultat
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Nat. Förening Resultat Vind
M 200 m Heat 1 1 Desmond Rogo 96 AIK 21.67 +1.2
2 Ívar Jasonarson 92 ISL Spårvägens FK 21.97
3 Marcus Berggren 96 Spårvägens FK 22.67
4 Robin Isaksson 02 IFK Lidingö 22.78
5 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga FI 22.90
6 Edvin Habermann 01 Spårvägens FK 23.50
7 Jonathan Kjellén 00 Västerås FK 25.05
8 Marcus Lehto 73 Boden FI 26.19
M 200 m Heat 2 1 Johan Claeson 01 Linköpings GIF 22.54 +1.2
2 Olle Billgren 04 Hellas FK 22.69
3 Lion Martinez 78 AIK 23.11
4 Tim Singmadeewised 02 Västerås FK 23.92
5 Pierre Nordqvist 83 Linköpings GIF 24.40
6 William Larsson 02 Gefle IF 24.51
7 Victor Bengtsson 91 IFK Umeå 24.58
8 Olle  Ek 02 Råby-Rekarne FIF 25.45
M 200 m  Final 1 Desmond Rogo 96 AIK 21.67 +0.9
2 Ívar Jasonarson 92 ISL Spårvägens FK 21.95
3 Johan Claeson 01 Linköpings GIF 22.46
4 Robin Isaksson 02 IFK Lidingö 22.88
5 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga FI 22.89
6 Olle Billgren 04 Hellas FK 23.11
Marcus Berggren 96 Spårvägens FK DQ Kap F 4.1.3.1
Lion Martinez 78 AIK DNS
P17 200 m Final 1 Lukas Lindberg 04 Hässelby SK 23.94 -0.3
2 Lucas Ulegård 03 Västerås FK 24.03
3 Joakim Hellbratt 03 Huddinge AIS 24.08
4 Joel Borrman 04 Huddinge AIS 24.85
5 Kenan Kuru 04 Tullinge FI 24.97
6 William Brändeborn 05 Råby-Rekarne FIF 25.16
7 Mikola Ahlgren 05 Västerås FK 26.24
Mixat
F13 200 m Final 1 Amanda Cederberg 07 Åkersberga SK 30.15 +0.6 mx
F13 2 Stina Östholm 09 Eskilstuna FI 31.64 mx
F13 3 Freja Kagevik 09 Turebergs FK 32.25 mx
P13 4 Emil Winnerstam 10 Råby-Rekarne FIF 32.55
P13 5 Isak Winnerstam 08 Råby-Rekarne FIF 33.10
K 200 m Heat 1 1 Sandra Knezevic 92 Hammarby IF 24.89 +1.9
2 Nike Isaksson 04 IFK Lidingö 25.09
3 Ida Jansson 95 Upsala IF 25.33
4 Maia Eppelin 96 Spårvägens FK 25.39
5 Virva Rylander 00 Västerås FK 25.43
6 Saga Berneryd 99 Spårvägens FK 26.68
7 Bilge Kaya 02 Hellas FK 27.55
K 200 m Heat 2 1 Klara Helander 95 Upsala IF 24.78 +1.8
2 Ebba Svantesson 97 Upsala IF 25.02
3 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF 25.56
4 Tuva Lindqvist 02 Finspångs AIK 26.33
5 Ebba Asp 04 KFUM Örebro 26.34
6 Kristina Hvalgren 02 IFK Lidingö 28.61
K 200 m Final 1 Sandra Knezevic 92 Hammarby IF 24.73 +1.5
2 Klara Helander 95 Upsala IF 24.84
3 Ebba Svantesson 97 Upsala IF 25.00
4 Nike Isaksson 04 IFK Lidingö 25.20
5 Virva Rylander 00 Västerås FK 25.37
6 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF 25.41
7 Maia Eppelin 96 Spårvägens FK 25.52
Ida Jansson 95 Upsala IF DNS
F17 200 m Final 1 Elsa Kagevik 06 Turebergs FK 27.02 +1.2
2 Ida Palmqvist 03 Västerås FK 28.19
3 Anelia Danielsson 04 Tullinge FI 28.45
4 Rebecka Essman 03 Råby-Rekarne FIF 28.74
5 Emma Karlsson Svedestam 04 Råby-Rekarne FIF 28.84
6 Alicia Nordmark Niska 06 Tullinge FI 28.95
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat
M 300 m Final 1 August Kallin 02 Västerås FK 37.98
2 Pierre Nordqvist 83 Linköpings GIF 39.92
Jakob Dalenbring 99 Västerås FK DQ Kap F 4.1.3.1
P15 300 m Final 1 Elias Sadek 05 Gefle IF 38.99
2 Ludvig Hjertberg 06 Gefle IF 42.07
F15 300 m Final 1 Lathifa Afrah 05 IF Göta Karlstad 40.82
2 Elsa Kagevik 06 Turebergs FK 43.96
3 Caroline Johansson 05 Nyköpings BIS 45.72
4 Isabelle Johansson 05 Nyköpings BIS 46.18
5 Eleonore Stellansdotter 07 Ärla IF 46.66
6 Maya Domanowsky 05 Tullinge FI 48.05
7 Stina Östholm 09 Eskilstuna FI 51.37
8 Zelda Lukic 09 Västerås FK 53.26
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Tresteg Final 1 Erik Ehrlin 90 Hammarby IF 15.41 +0.2 x/0.0 15.37/0.0 x/0.0 15.03/-0.1 x/+1.1 15.41/+0.2
2 David Århammar 02 IFK Lidingö 13.81 +0.8 13.81/+0.8 - - - - -
3 Mattias Sunneborn 70 Spårvägens FK 13.24 +0.8 12.52/+0.5 12.72/-0.1 - 12.89/0.0 13.24/+0.8 13.19/+0.1
4 Philip Wilhelmsson 01 KFUM Örebro 11.00 +0.0 10.91/0.0 11.00/0.0 x/+1.1 10.68/-0.1 11.00/+0.6 10.73/+0.6
P17 Tresteg Final 1 Joel Borrman 04 Huddinge AIS 11.93 -1.3 11.55/-3.3 11.26/-2.0 11.78/-1.8 11.69/-1.2 11.84/-0.7 11.93/-1.3
P15 Tresteg Final 1 Mikola Ahlgren 05 Västerås FK 12.12 -1.1 12.11/-1.6 11.83/-1.0 12.12/-1.1 x/-1.4 11.41/-0.8 11.98/-1.0
2 William Brändeborn 05 Råby-Rekarne FIF 11.62 -1.4 11.21/-1.9 11.44/-1.0 11.45/-1.5 11.62/-1.4 x/-1.0 11.37/-1.1
3 William Klacksell 05 Råby-Rekarne FIF 10.55 -2.2 10.55/-2.2 x/-1.7 x/-1.5 x/-2.5 x/-1.8 x/-0.9
K Tresteg Final 1 Emilia Sjöstrand 02 Hellas FK 11.95 +1.7 11.76/+0.7 11.54/-0.2 11.54/+1.2 - 11.95/+1.7 11.53/0.0
2 Emelina Wirebo 99 Motala AIF 10.98 0.0 x/+0.7 10.98/0.0 x/+0.9 x/-0.6 10.89/+1.2 10.75/+0.7
F15 Tresteg Final 1 Linnea Villskog 05 Gefle IF 10.36 +0.8 9.99/+0.7 9.59/+0.4 x/+1.3 10.28/0.0 10.27/+1.5 10.36/+0.8
2 Tindra Olsson 06 Bollnäs FIK 9.95 0.0 9.88/+0.5 9.74/+0.4 9.69/+1.1 9.95/0.0 9.83/0.0 9.63/+0.6
3 Maja McCarthy 06 Hellas FK 9.94 0.0 9.93/+0.3 9.94/0.0 9.56/+1.1 x/-0.3 9.44/+1.5 x/+1.0
4 Iris Kihl 05 Hellas FK 9.85 0.0 9.38/+0.7 9.85/0.0 x/0.0 x/0.0 x/+1.1 x/+1.0
5 Isabelle Johansson 05 Nyköpings BIS 9.51 +0.8 x/+0.6 x/+0.1 x/+0.6 x/0.0 x/0.0 9.51/+0.8
F13 Tresteg Final 1 Vendela Dekreon 09 Eskilstuna FI 7.14 -1.2 6.75/-1.6 6.88/-1.5 x/-0.9 6.84/-1.4 7.03/-2.1 7.14/-1.2
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Redskapsvikt R1 R2 R3 R4 R5 R6
P15 Spjut Final 1 Viktor Lögdahl 05 Råby-Rekarne FIF 49.49 400 g 49.49 48.95 47.18 x x 46.08
2 Isaac Lind Olson 05 Bollnäs FIK 39.43 37.65 x 32.58 x 39.43 x
3 Mikola Ahlgren 05 Västerås FK 29.73 29.73 28.50 29.25 27.83 - -
4 Elias Press 06 Råby-Rekarne FIF 19.05 x x x x x 19.05
K Spjut Final 1 Ida Thunberg 99 KFUM Örebro 43.68 600 g 43.12 42.36 43.68 43.55 42.18 42.30
2 Eunice Karlsson 98 Eskilstuna FI 34.01 34.01 x 33.76 - - -
3 Primrose Ulegård 76 Västerås FK 30.43 30.43 28.18 26.56 - - -
F17 Spjut Final 1 Cornelia Kennerstad 03 Kils AIK 29.51 500 g 29.51 x x 28.10 x x
2 Lathifa Afrah 05 IF Göta Karlstad 25.41 24.84 24.10 24.95 21.21 25.41 22.13
3 Desiree Essman 06 Råby-Rekarne FIF 21.73 16.93 21.73 18.26 17.11 19.33 20.57
4 Caroline Johansson 05 Nyköpings BIS 15.48 12.27 10.18 13.72 15.48 x 15.10
F13 Spjut Final 1 Vendela Dekreon 09 Eskilstuna FI 19.53 400 g 17.53 19.53 15.61 18.75 14.08 17.95