Julichansen # 4
Ute/inne: Ute
Datum: 2020-07-23
Ort: Eskilstuna
Arena: Ekängens Friidrottsarena
Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlingsledare: Håkan Andersson
Mejl tävlingsled.: info@rabyrekarne.se
Väder: Sol och kraftig vind, ca 20 grader.
Resultat
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Nat Förening Resultat Vind
P13 60m Final 1 Oskar Tennhed 07 Råby-Rekarne FIF 7.94 +2.9
2 Joar Eriksson 07 Turebergs FK 8.05
3 Elias Ekman 07 Upsala IF 8.10
4 Wilmer Åkerlund 09 Västerås FK 8.83
5 Emil Winnerstam 10 Råby-Rekarne FIF 9.42
6 Sebastian Simon 08 Hammarby IF 9.53
K 60m Final 1 Wilda Runeborg 07 Råby-Rekarne FIF 8.42 +1.3
2 Eleonore Stellansdotter 07 Ärla IF 8.62
3 Camilla Larson 69 Tjalve IF Norrköping 9.00
4 Lova Nordvarg 08 Upsala IF 9.07
5 Freja Kagevik 09 Turebergs FK 9.70
6 Midea Allard 08 Västerås FK 9.82
7 Embla Allard 12 Västerås FK 11.09
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Nat Förening Resultat Vind
P15 80m Heat 1 1 August Calles 05 Bromma IF 9.73 +3.6
2 Sigge Bergentz 06 KFUM Örebro 9.97
3 Ludvig Hjertberg 06 Gefle IF 10.36
4 David Jonhed 06 IF Göta Karlstad 11.64
P15 80m Heat 2 1 Elias Sadek 05 Gefle IF 9.55 +4.0
2 Gabriel Dag 05 Västerås 9.67
3 William Brändeborn 05 Råby-Rekarne FIF 9.82
4 Anton Hellstrand Helleberg 05 IFK Lidingö 9.92
5 Folke Eriksson 06 KFUM Örebro 10.65
P15 80m Final 1 Elias Sadek 05 Gefle IF 9.54 +1.7
2 August Calles 05 Bromma IF 9.63
3 Sigge Bergentz 06 KFUM Örebro 9.89
4 Gabriel Dag 05 Västerås FK 9.91
5 Ludvig Hjertberg 06 Gefle IF 10.42
6 Folke Eriksson 06 KFUM Örebro 10.93
Anton Hellstrand Helleberg 05 IFK Lidingö DNS
William Brändeborn 05 Råby-Rekarne FIF DNS
K 80m Final 1 Lina Ånstad 05 Motala AIF 10.32 +1.3
2 Irma Jonhed 05 IF Göta Karlstad 10.50
3 Meja Wolwan 05 Upsala IF 10.56
4 Mellanie Neudinger Nellmer 05 Bromma IF 10.72
5 Sara Johansson 05 Åkersberga SK 11.18
6 Camilla Larson 69 Tjalve IF Norrköping 11.78
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Nat Förening Resultat Vind
M 100m Heat 1 1 Jean-Christian Zirignon 95 Malmö AI 10.79 +1.1
2 Dennis Otieno 91 KEN Hammarby IF 10.81
3 Markus Ögren 98 IF Göta Karlstad 11.16
4 Patric Hjort 93 Västerås FK 11.19
5 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga FI 11.27
6 Arvid Borg 04 Nyköpings BIS 11.40
7 Rodi Kay 98 Täby IS 11.50
M 100m Heat 2 1 Alexander Hult 96 IF Göta Karlstad 10.94 +2.2
2 Paul Förnestig 01 Hammarby IF 10.98
3 Ívar Jasonarson 92 ISL Spårvägens FK 11.08
4 Tim Singmadeewised 02 Västerås FK 11.35
5 Jakob Dalenbring 99 Västerås FK 11.35
6 William Larsson Svensson 02 Gefle IF 12.14
M 100m Heat 3 1 Lukas Nordén 98 Västerås FK 11.03 +2.5
2 Marcus Berggren 96 Spårvägens FK 11.26
3 Robin Isaksson 02 IFK Lidingö 11.44
4 Philip Tennhed 04 Råby-Rekarne FIF 11.55
5 Jonathan Kjellén 00 Västerås FK 12.06
6 Philip Wilhelmsson 01 KFUM Örebro 12.10
M 100m Final 1 Jean-Christian Zirignon 95 Malmö AI 10.77 +1.2
2 Alexander Hult 96 IF Göta Karlstad 10.91
3 Ívar Jasonarson 92 ISL Spårvägens FK 10.98
4 Paul Förnestig 01 Hammarby IF 11.10
5 Lukas Nordén 98 Västerås FK 11.15
6 Markus Ögren 98 IF Göta Karlstad 11.23
7 Patric Hjort 93 Västerås FK 11.23
Dennis Otieno 91 KEN Hammarby IF DNS
P17 100m Final 1 Alvin Rask 04 Alunda SK 11.67 +0.2
2 Lucas Ulegård 03 Västerås FK 11.69
3 Esbjörn Eriksson 03 Turebergs FK 11.75
4 Ludvig Molinder 03 KFUM Örebro 11.87
5 Josef Malsher 04 Alunda SK 12.11
K 100m Heat 1 1 Emilia Kjellberg 96 IF Göta Karlstad 12.30 +0.2
2 Nike Isaksson 04 IFK Lidingö 12.35
3 Virva Rylander 00 Västerås FK 12.49
4 Tuva Lindqvist 02 Finspångs AIK 12.66
5 Freja Avebäck 95 Malmö AI 13.13
6 Towa Korsell 02 Eksjö Södra IK 13.51
7 Emelie Åbrink Andersson 99 Västerås FK 14.75
K 100m Heat 2 1 Greta Deltin 00 Hässelby SK 12.16 0.0
2 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF 12.48
3 Sarah Karlsson 01 Huddinge AIS 12.89
4 Anna Back Nilsson 02 Leksands FIK 13.34
5 Victoria Davidsson 02 Tyresö FK 13.65
6 Primrose Ulegård 76 Västerås FK 14.23
7 Camilla Larson 69 Tjalve IF 14.62
K 100m Final 1 Greta Deltin 00 Hässelby SK 11.84 +3.5
2 Nike Isaksson 04 IFK Lidingö 12.14
3 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF 12.16
4 Virva Rylander 00 Västerås FK 12.30
5 Sarah Karlsson 01 Huddinge AIS 12.63
6 Tuva Lindqvist 02 Finspångs AIK 12.82
7 Freja Avebäck 95 Malmö AI 13.02
Emilia Kjellberg 96 IF Göta Karlstad DNS
F17 100m Final 1 Ebba Asp 04 KFUM Örebro 12.56 0.0
2 Stella Andersson 04 Nyköpings BIS 13.00
3 Nicole Nyberg 04 Hässelby SK 13.10
4 Rebecka Essman 03 Råby-Rekarne FIF 13.94
5 Emma Häggblom 04 Upsala IF 13.96
6 Freja Kagevik 09 Turebergs FK 16.09
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Längd Final 1 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga FI 6.83 +2.0 x/+2.2 6.71/+2.6 6.83/+2.0 6.71/+2.2 6.64/+2.0 6.78/+1.5
2 Robin Isaksson 02 IFK Lidingö 6.71 +2.0 x/+2.3 x/+1.6 6.71/+2.0 4.60/+1.3 x/+2.3 5.15/+2.1
3 Hugo Olsson 02 Turebergs FK 6.25 +3.0 6.25/+2.5 6.25/+3.0 4.26/+1.9 5.94/+0.7 - -
4 Oliver Smidskog 02 Västerås FK 5.78 +1.6 x/+2.0 x/+3.9 5.69/+2.4 5.78/+1.6 x/+1.6 x/+1.1
P17 Längd Final 1 Joel Borrman 04 Huddinge AIS 6.45 +1.9 x/+3.4 6.45/+1.9 x/+3.7 x/+1.5 4.68/+1.3 x/+1.8
2 Philip Tennhed 04 Råby-Rekarne FIF 6.44 +1.3 x/+2.5 x/+1.6 5.97/+2.0 5.96/0.0 6.44/+1.3 -
3 Kasper Hammarlund 03 Alunda SK 5.90 +1.9 x/+2.1 5.41/+2.2 x/+1.8 5.43/+2.0 x/+2.3 5.90/+1.9
4 Alvin Rask 04 Alunda SK 5.69 +2.0 5.55/+2.5 5.09/+1.4 5.18/+2.0 5.42/+2.4 5.49/+1.4 5.69/+2.0
5 Josef Malsher 04 Alunda SK 5.63 +2.9 x/+1.9 x/+2.5 5.63/+2.9 x/+1.9 2.48/+0.7 x/+2.1
6 Ludvig Molinder 03 KFUM Örebro 5.44 +1.6 x/+1.8 5.44/+1.6 x/+2.6 x/+2.0 x/+2.7 x/+1.9
P15 Längd Final 1 Gabriel Dag 05 Västerås FK 5.76 -0.2 5.76/-0.2 x/+1.8 5.73/+1.4 4.48/+2.0 1.93/-0.1 x/+1.8
2 August Calles 05 Bromma IF 5.46 0.0 5.46/0.0 3.91/+2.1 5.32/+0.1 3.70/+2.5 5.31/+2.1 4.96/+1.2
3 William Brändeborn 05 Råby-Rekarne FIF 5.34 +2.1 5.02/+0.1 3.99/+0.0 5.32/+2.6 5.23/+0.6 4.00/+2.1 5.34/+2.1
4 Anton Hellstrand Helleberg 05 IFK Lidingö 5.24 +1.0 x/0.0 5.24/+1.0 5.14/+2.2 x/+2.4 x/+2.6 x/+1.8
5 Ludvig Hjertberg 06 Gefle IF 5.10 +1.9 x/+1.3 5.00/+0.3 x/+4.8 5.10/+1.9 x/+2.2 5.07/+2.7
6 Elias Sadek 05 Gefle IF 3.43 +0.6 2.88/+0.3 2.40/+1.5 3.43/+0.6 x/+2.9 3.21/+2.5 2.68/+1.2
P13 Längd Final 1 Wilmer Åkerlund 09 Västerås FK 4.56 +3.1 4.56/+3.1 x/+1.2 4.35/+3.4 x/+2.1
2 Sebastian Simon 08 Hammarby IF 4.56 +2.6 4.56/+2.6 4.29/+2.8 x/+3.3 4.07/+3.4
3 Emil Winnerstam 10 Råby-Rekarne FIF 3.72 +2.0 3.72/+2.0 3.63/+3.4 3.56/+3.0 3.57/+4.5
K Längd Final 1 Emilia Kjellberg 96 IF Göta Karlstad 6.07 +3.5 x/+1.8 x/+5.1 x/+2.1 6.03/+2.9 x/+2.9 6.07/+3.5
2 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF 5.90 +3.7 3.49/+1.9 5.84/+1.1 5.88/+1.5 x/+4.0 x/+2.0 5.90/+3.7
3 Ida Hansen 93 IF Göta Karlstad 5.86 +4.6 5.36/+0.8 x/+2.1 5.17/+1.1 5.51/+5.2 5.86/+4.6 5.66/+3.1
4 Tuva Lindqvist 02 Finspångs AIK 5.28 +2.0 4.28/+3.2 2.16/+2.2 x/+4.0 5.28/+2.0 5.18/+2.3 x/+3.4
5 Ebba Lindblom 02 Alunda SK 5.09 +3.4 x/+4.0 5.09/+3.4 4.89/+4.0 5.06/+2.0 x/+3.2 4.87/+1.5
6 Ebba Melin 02 Katrineholms SK 5.01 +3.2 x/+2.4 4.86/+2.8 x/+1.8 4.96/+3.5 4.96/+3.2 5.01/+3.2
7 Tilde Söderlund 04 Alunda SK 4.97 +2.3 x/+3.5 x/+3.1 4.97/+2.3 x/+2.0 x/+3.6 x/+0.9
8 Lovisa Ulegård 01 Västerås FK 4.85 +2.4 x/+1.6 4.85/+2.4 x/+2.3 - - -
F17 Längd Final 1 Moa Gustafsson 04 Råby-Rekarne FIF 5.37 +3.8 5.22/+1.3 3.90/+0.2 5.30/+2.0 5.27/+2.0 5.37/+3.8 x/+3.2
2 Nicole Nyberg 04 Hässelby SK 5.34 +2.6 5.19/+0.4 5.17/+0.5 5.25/+1.9 5.29/+3.0 5.23/+0.0 5.34/+2.6
3 Emma Häggblom 04 Upsala IF 5.12 +3.4 x/+1.6 4.76/0.0 5.05/+3.2 5.12/+3.4 4.91/+1.8 x/+2.6
4 Thilde Berglund 03 Gefle IF 4.64 +1.6 4.58/0.0 x/+2.2 2.96/+3.0 4.64/+1.6 4.49/+4.1 2.83/+2.2
5 Ida Palmqvist 03 Västerås FK 4.63 +4.2 4.37/+2.4 4.21/+1.1 x/+2.8 4.37/+1.9 3.86/+1.0 4.63/+4.2
6 Alva Lindblom 04 Alunda SK 4.43 +1.7 3.93/+1.9 x/+1.1 x/+2.3 4.43/+1.7 4.29/+3.6 4.06/+2.4
Tilde Söderlund 04 Alunda SK x x/+1.2 x/+2.1 x/+1.7 x/+0.7 x/+2.1 x/+2.8
F15 Längd Final 1 Lina Ånstad 05 Motala AIF 5.32 +4.6 5.11/+0.6 x/+1.3 5.10/+2.8 5.32/+4.6 5.24/+4.0 5.18/+3.1
2 Irma Jonhed 05 IF Göta Karlstad 5.16 +2.0 4.97/+0.8 5.16/+2.0 5.02/+1.7 4.78/+2.4 4.98/+2.5 5.10/+2.8
3 Meja Wolwan 05 Upsala IF 4.94 +0.3 4.80/-0.2 x/+1.2 4.94/+0.3 4.81/+0.8 4.92/+4.5 4.90/+4.8
F13 Längd Final 1 Wilda Runeborg 07 Råby-Rekarne FIF 4.93 +2.0 4.92/+1.6 4.93/+2.0 4.87/+1.7 4.87/+2.1
2 Lova Nordvarg 08 Upsala IF 4.29 +1.3 x/+2.3 4.29/+1.3 x/+1.8 4.23/+4.2
3 Midea Allard 08 Västerås FK 4.11 +4.9 4.08/+2.5 3.97/+1.4 4.04/+3.3 4.11/+4.9
4 Freja Kagevik 09 Turebergs FK 3.93 +2.6 3.35/+3.7 3.82/+0.8 3.93/+2.6 3.87/+2.5
5 Vendela Dekreon 09 Eskilstuna FI 3.61 +4.7 3.61/+4.7 3.41/+1.4 3.19/+0.5 3.44/+2.7
6 Embla Allard 12 Västerås FK 3.09 +3.1 3.06/+1.6 3.09/+3.1 2.99/+0.3 3.03/+2.6
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Redskapsvikt R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Slägga Final 1 Henrik Arnerdal 74 Råby-Rekarne FIF 34.45 7,26 kg 31.75 32.78 34.45 34.17 x 34.34
P19 Slägga Final 1 Alfons Haals 02 Västerås FK 62.55 6 kg x x 61.11 x 61.31 62.55
2 Anton Harrysson 02 Mälarhöjden IK 47.37 x 42.21 x 45.50 47.23 47.37
P17 Slägga Final 1 Fredrik Frunck 03 Turebergs FK 60.01 5 kg x 60.01 x x x x
2 Alexander Lindefalk 03 Hammarby IF 47.20 x x 44.05 43.95 47.20 x
P13 Slägga Final 1 Sebastian Simon 08 Hammarby IF 15.63 3 kg x 15.63 14.44 14.37
K Slägga Final 1 Rebecka Hallerth 96 Spårvägens FK 58.83 4 kg 58.83 56.84 57.67 x 58.63 x
2 Ida Forss 99 Hammarby IF 44.53 44.53 43.71 40.86 x x 39.31
3 Tilde Jönsson 02 Linköpings GIF 43.39 43.35 43.31 x x 43.39 42.53
4 Johanna Carlsson 00 Ärla IF 40.49 x 40.49 x x x x
5 Ida Arnerdal 02 Råby-Rekarne FIF 33.75 33.75 32.00 x x 30.28 x
F17 Slägga Final 1 Ebba Lind 04 Hanvikens SK 53.49 3 kg 45.17 45.16 48.78 x x 53.49
2 Isabella Wiklund 03 Västerås FK 50.20 50.20 x 49.55 x x x
3 Saga Berg 04 Östhammars IF 50.04 x x x x 50.04 x
4 Rebecka Essman 03 Råby-Rekarne FIF 46.29 40.33 43.18 44.11 43.11 45.28 46.29
5 Matilda Eriksson 04 Västerås FK 36.17 33.88 x 36.17 32.60 - -
F15 Slägga Final 1 Ruth Eklöf 05 Alunda SK 49.88 3 kg x x 49.88 x x x
2 Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne FIF 47.02 44.24 47.02 44.90 x 43.29 45.52
3 Linnéa Lindefalk 05 Hammarby IF 42.62 35.94 41.56 41.54 x 42.62 x
4 Tindra Törnestam 06 Spårvägens FK 39.29 37.39 36.73 x x x 39.29
5 Desiree Essman 06 Råby-Rekarne FIF 37.88 35.78 x x x 37.88 x
6 Kajsa Berg 06 Östhammars FI 33.30 x 33.30 x x x x
7 Malin Garbell 05 Östhammars FI 28.09 x x x x x 28.09
Altea Mellberg 06 Västerås FK x x x x x x x
F13 Slägga Final 1 Midea Allard 08 Västerås FK 24.70 2 kg 24.70 x x 24.40
2 Emma Jönsson 07 Linköpings GIF 22.66 18.05 x x 22.66
3 Teorella Jönsson 09 Linköpings GIF 19.09 19.09 18.77 x 17.12
4 Vendela Dekreon 09 Eskilstuna FI 13.96 13.70 12.41 13.96 12.71