Julichansen #5
Ute/inne: Ute
Datum: 2020-07-26
Ort: Eskilstuna
Arena: Ekängens Friidrottsarena
Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlingsledare: Jonas Essman
Mejl tävlingsled.: info@rabyrekarne.se
Väder: Halvklart och soligt, ca 25 grader, blåsigt.
Resultat
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10
Höjd Final 1.15 1.20 1.25 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42
P13 1 Alexander Brändeborn 09 Råby-Rekarne FIF 1.39 o xo o o o o xxx
2 Wilmer Åkerlund 09 Västerås FK 1.30 o o o o xxx
3 Sebastian Simon 08 Hammarby IF 1.25 o o xxx
Höjd Final 1.40 1.45 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.69
K 1 Kajsa Engblom 01 Huddinge AIS 1.65 o o xo xxx
2 Emma Häggblom 04 Upsala IF 1.62 o xo o o xxx
3 Emma Karlsson Svedestam 04 Råby-Rekarne FIF 1.53 o xxo xxx
4 Ebba Melin 02 Katrineholm SK 1.45 o xxo xxx
Höjd 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.55 1.58 1.60
F15 Final 1 Ida Kindbom 05 Motala AIF 1.58 o o o o xxo o xxx
2 Kajsa Cabanas Andersson 06 Turebergs FK 1.48 o o o o xo o xxx
3 Svea Eklundh 05 Motala AIF 1.45 o o o o o xxx
Höjd Final 1.00 1.05 1.10 1.15 1.25 1.30 1.33 1.36 1.39
F13 1 Midea Allard 08 Västerås FK 1.36 o o o o xxx
2 Embla Allard 12 Västerås FK 1.10 o o xo xx-
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Redskapsvikt R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Kula Final 1 Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK 18.06 7,26 kg 17.89 17.82 17.93 x 18.06 x
2 Sebastian Löschner 00 Spårvägens FK 15.85 15.16 14.84 15.85 x x x
P19 Kula Final 1 Caspar Larsson 02 Huddinge AIS 16.57 6 kg 15.67 15.93 x 16.57 16.08 x
P17 Kula Final 1 Tushar Nyqvist 03 Råby-Rekarne FIF 15.00 5 kg x x 13.96 14.45 15.00 14.97
P13 Kula Final 1 Sebastian Simon 08 Hammarby IF 8.60 3 kg 7.86 7.70 7.79 7.18 7.25 8.60
F17 Kula Final 1 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne FIF 14.92 3 kg x x 14.57 14.92 x x
2 Victoria Wickman 03 Alunda SK 13.68 12.79 13.18 13.40 x 13.68 x
F15 Kula Final 1 Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne FIF 12.02 3 kg 11.26 11.45 11.39 x x 12.02
2 Kajsa Cabanas Andersson 06 Turebergs FK 11.66 11.10 x 11.66 x 11.46 x
3 Tindra Törnestam 06 Spårvägens FK 10.86 10.86 10.57 10.73 x x x
4 Desiree Essman 06 Råby-Rekarne FIF 10.82 10.03 10.49 10.18 10.82 10.79 10.58
5 Ida Kindbom 05 Motala AIF 10.30 10.30 10.20 x x 9.86 10.07
6 Svea Eklundh 05 Motala AIF 9.53 8.43 x x 9.18 9.12 9.53
F13 Kula Final 1 Wilda Runeborg 07 Råby-Rekarne FIF 12.13 2 kg 12.07 11.49 11.74 11.07 11.76 12.13
2 Midea Allard 08 Västerås FK 10.73 10.27 10.73 9.94 9.98 10.01 10.08
3 Vendela Dekreon 09 Eskilstuna FI 8.24 7.21 8.24 8.17 8.08 7.81 7.74
4 Embla Allard 12 Västerås FK 5.76 5.74 5.67 5.42 5.76 5.53 5.76
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Redskapsvikt R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Diskus Final 1 Sebastian Löschner 00 Spårvägens FK 47.22 2 kg x 47.22 x 42.28 x 44.17
P19 Diskus Final 1 Karl Ludvik 02 Turebergs FK 48.52 1,75 kg 48.52 x 46.54 47.80 47.22 x
Mert Affan 02 Mälarhöjden IK 32.47 x 32.47 x 31.42 29.52 x
P17 Diskus Final 1 Teo Paganus 03 Turebergs FK 51.80 1,5 kg x x x 48.44 51.80 x
2 Tushar Nyqvist 03 Råby-Rekarne FIF 41.19 x x 41.19 x x 39.27
3 Fredrik Frunck 03 Turebergs FK 39.87 x x 39.87 x x x
P15 Diskus Final 1 William Brändeborn 05 Råby-Rekarne FIF 39.51 1 kg 37.53 x 39.51 x x 36.91
P13 Diskus Final 1 Sebastian Simon 08 Hammarby IF 21.95 0,6 kg 19.85 17.07 21.50 20.44 15.87 21.95
2 Alexander Brändeborn 09 Råby-Rekarne FIF 18.72 17.33 15.45 18.72 16.61 18.32 18.31
K Diskus Final 1 Heidi Schmidt 93 Spårvägens FK 43.72 1 kg x 41.18 42.81 43.72 x 42.05
Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne FIF 39.82 37.73 x 38.51 x x 39.82
1 Victoria Wickman 03 Alunda SK 31.96 31.96 31.52 x x 31.65 x
F15 Diskus Final 1 Tindra Törnestam 06 Spårvägens FK 32.20 0,75 kg x 31.24 32.20 x x x
2 Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne FIF 30.05 x 29.70 29.78 30.05 x 29.32
3 Desiree Essman 06 Råby-Rekarne FIF 29.99 x 25.51 x x 29.99 x
4 Svea Eklundh 05 Motala AIF 29.12 28.82 x x 21.82 29.12 28.25
F13 Diskus Final 1 Vendela Dekreon 09 Eskilstuna FI 16.87 0,6 kg 15.11 16.87 16.60 x 16.10 15.42