Julichansen #6
Ute/inne: Ute
Datum: 2020-07-30
Ort: Eskilstuna
Arena: Ekängens Friidrottsarena
Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlingsledare: Kristina Andersson
Mejl tävlingsled.: info@rabyrekarne.se
Väder: Mulet, blåsigt och regn. 
Övrigt: Kvinnor och P15 sprang 200m tillsammans.
Resultat
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Nat. Förening Resultat Vind
M 200 m Heat 1 1 Zion Eriksson 02 Täby IS 21.56 +1.7
2 Viktor Wall 03 Hammarby IF 21.88
3 Ludvig Molinder 03 KFUM Örebro 23.54
4 Jesper Rilegård 98 Täby IS 23.99
M 200 m Heat 2 1 Paul Förnestig 01 Hammarby IF 22.30 +2.3
2 Marcus Berggren 96 Spårvägens FK 22.43
3 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga FIF 22.62
4 Philip Tennhed 04 Råby-Rekarne FIF 23.46
5 Pierre Nordqvist 83 Linköpings GIF 24.25
M 200 m  Final 1 Marcus Berggren 96 Spårvägens FK 22.50 +1.2
2 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga FIF 22.62
3 Philip Tennhed 04 Råby-Rekarne FIF 23.54
4 Jesper Rilegård 98 Täby IS 24.09
Zion Eriksson 02 Täby IS DNS
Viktor Wall 03 Hammarby IF DNS
Ludvig Molinder 03 KFUM Örebro DNS
Paul Förnestig 01 Hammarby IF DNS
Mixat
P15 200 m Final 1 William Brändeborn 05 Råby-Rekarne FIF 25.06 +1.9
K 2 Tuva Lindqvist 02 Finspångs AIK 25.89 mx
K 3 Sarah Karlsson 01 Huddinge AIS 26.50 mx
P13 200 m Final 1 Jacob Rune 07 Täby IS 26.16 +2.0
2 Oskar Tennhed 07 Råby-Rekarne FIF 26.44
3 Elias Ekman 07 Upsala IF 26.59
4 William Daun 09 Katrineholms SK 29.67
5 Wilmer Åkerlund 09 Västerås FK 29.82
6 Sebastian Simon 08 Hammarby IF 30.70
F17 200 m Final 1 Moa Granat 04 Vallentuna FK 24.54 +2.1
2 Annie Nordström 03 Tullinge FI 26.41
3 Lizette Carlsson 04 Vallentuna FK 26.97
4 Stella Andersson 04 Nyköpings BIS 27.14
5 Anelia Danielsson 04 Tullinge FI 28.59
6 Alicia Nordmark Niska 06 Tullinge FI 30.47
F13 200 m Final 1 Wilda Runeborg 07 Råby-Rekarne FIF 27.53 +2.1
2 Amanda Cedereberg 07 Åkersberga SK 29.39
3 Nora Forsberg 09 Västerås FK 30.50
4 Stina Östholm 09 Eskilstuna FI 31.39
5 Miranda Nordmark Niska 09 Tullinge FI 31.84
6 Midea Allard 08 Västerås FK 32.95
7 Embla Allard 12 Västerås FK 36.05
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat
M 300 m Final 1 Andreas Movin 96 IFK Lidingö 34.90
2 Jesper Rilegård 98 Täby IS 37.72
3 David Hedlund Carlson 05 Bromma IF 38.46
4 Viktor Rahm 05 Västerås FK 38.48
5 Babu Badjie 06 Bromma IF 40.20
6 Folke Eriksson 06 KFUM Örebro 42.75
F15 300 m Final 1 Linnea Frobe 98 Täby IS 40.82
2 Ophelia Viirman 05 Bromma IF 43.18
3 Clara Knutsson 06 Upsala IF 44.14
4 Stina Östholm 09 Eskilstuna FI 53.54
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat
M 400 m A-final 1 Ívar Jasonarson 92 ISL Spårvägens FK 48.98
2 Johan Claesson 01 Linköpings GIF 49.22
3 Robin Isaksson 02 IFK Lidingö 49.63
4 Andreas Movin 96 IFK Lidingö 49.69
5 Markus Ögren 98 IF Göta Karlstad 50.63
6 Kristian Efremov 90 MKD Spårvägens FK 50.83
7 Viktor Bergkvist 00 Linköpings GIF 51.36
8 Edvin Habermann  01 Spårvägens FK 52.42
M 400 m B-final 1 Josef Malsher 04 Alunda SK 54.29
2 Kenan Kuru 04 Tullinge FI 55.84
3 Pierre Nordqvist 83 Linköpings GIF 56.72
4 Andreas Daun 80 Katrineholms SK 59.12
K 400 m A-final 1 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK 54.33
2 Nike Isaksson 04 IFK Lidingö 55.80
3 Ebba Svantesson 97 Upsala IF 55.83
4 Maia Eppelin 96 Spårvägens FK 58.15
5 Carolina Söderbom 99 Ärla IF 58.80
6 Greta Graziani 94 Täby IS 59.73
Celina Reichardt 99 Spårvägens FK DQ Kap F 4.1.3.1
K 400 m B-final 1 Louise Eliasson 04 Bromma IF 59.80
2 Elina Hellgren 04 Vallentuna FK 62.15
3 Ella Fallope 06 Turebergs FK 62.52
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Tresteg Final 1 Albin Boestad 97 IFK Lidingö 14.64 +1.8 x/+2.0 x/+1.7 14.33/+0.7 x/+1.1 14.46/+1.4 14.64/+1.8
2 David Århammar 02 IFK Lidingö 14.35 +2.0 13.88/+1.5 14.06/+1.9 13.95/+0.6 14.19/+0.6 14.35/+2.0 14.27/+1.6
3 Andreas Daun 80 Katrineholms SK 12.32 +1.7 11.35/+1.9 12.32/+1.7 12.22/+0.1 x/+1.5 - -
P17 Tresteg Final 1 Niklas Wall 03 Hammarby IF 13.75 +1.3 13.75/+1.3 - 12.55/+2.1 12.53/+1.8 - 12.56/+2.7
2 Douglas Goldén 04 Katrineholms SK 12.76 +1.9 12.76/+1.9 x/+1.3 - - - -
3 Joel Borrman 04 Huddinge AIS 12.46 +1.4 x/+2.0 x/+1.3 12.46/+1.4 x/+2.0 12.08/+0.7 x/+1.2
4 Josef Malsher 04 Alunda SK 12.44 +1.8 12.44/+1.8 x/+2.0 12.18/+0.9 x/+1.3 12.23/+1.0 x/+1.9
5 Ludvig Molinder 03 KFUM Örebro 11.72 +1.6 11.36/+1.3 11.72/+1.6 11.29/+1.0 11.47/+1.6 - -
P15 Tresteg Final 1 Babu Badjie 05 Bromma IF 11.78 +1.5 11.45/+1.7 10.64/+2.1 11.24/+2.0 11.43/+0.4 11.78/+1.5 11.41/+2.1
2 William Brändeborn 05 Råby-Rekarne FIF 11.24 +2.6 10.62/+1.2 11.05/+1.4 10.36/+1.4 x/+1.2 10.70/+1.6 11.24/+2.6
3 William Klacksell 05 Råby-Rekarne FIF 10.75 +2.0 x/+0.9 10.75/+2.0 x/+0.6 9.58/+1.1 x/+1.2 10.60/+1.3
4 Victor Johnson 05 Bromma IF 10.70 +0.9 10.62/+1.1 10.48/+1.1 10.06/+1.4 10.66/+0.9 10.70/+0.9 10.42/+1.0
P13 Tresteg Final 1 William Daun 09 Katrineholms SK 9.55 +2.8 9.45/+3.0 x/+1.6 9.55/+2.8 9.26/+1.8 9.26/+2.0 9.42/+2.7
2 Wilmer Åkerlund 09 Västerås FK 9.36 +2.4 8.83/+2.5 9.36/+2.4 9.15/+2.3 8.92/+2.4 8.60/+2.3 8.54/+1.7
3 Sebastian Simon 08 Hammarby IF 9.18 +2.4 8.97/+2.6 9.06/+2.3 9.01/+2.7 8.79/+4.1 9.03/+2.0 9.18/+2.4
K Tresteg Final 1 Malin Otterling Malmbrandt 85 Västerås FK 12.61 +1.0 x/+2.1 12.55/+2.2 12.38/+1.7 12.34/+1.2 12.61/+1.0 x/+1.7
2 Lisa Weyhenmeyer 99 Upsala IF 11.66 +2.5 11.66/+2.5 x/+1.4 x+2.0 x/+1.7 11.55/+1.0 x/+1.4
3 Emelie Eklund 00 Täby IS 11.40 +1.4 11.30/+1.1 11.40/+1.4 11.39/+3.2 10.95/+1.0 10.85/+1.1 -
4 Klara Pedersen 97 Upsala IF 10.80 +1.2 x/+3.0 x/+1.8 10.80/+1.2 10.70/+0.3 x/+1.0 x/+0.1
Tilde Söderlund 04 Alunda SK x x/+1.6 x/+1.6 x/+2.6 x/+0.3 x/+1.3 x/+0.6
F17 Tresteg Final 1 Tilde Söderlund 04 Alunda SK 11.15 +1.0 x/+1.0 x/+1.4 10.56/+2.4 x/+2.0 11.15/+1.0 x/+3.4
2 Agnes Jansson 05 Hammarby IF 10.96 +1.5 x/+1.0 x/+2.1 10.96/+1.5 x/+0.8 x/+1.4 x/+1.4
3 Tindra Frykholm 03 Glanshammars IF 10.89 +2.4 10.69/+1.6 10.87/+3.6 10.45/+1.9 10.65/+1.1 10.73/+2.1 10.89/+2.4
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Redskapsvikt R1 R2 R3 R4 R5 R6
P15 Spjut Final 1 Viktor Lögdahl 05 Råby-Rekarne FIF 51.26 600 g 49.58 46.72 49.51 51.26 49.52 50.24
P13 Spjut Final 1 Oskar Tennhed 07 Råby-Rekarne FIF 36.04 400 g 35.14 34.01 34.52 34.34 35.28 36.04
2 Sebastian Simon 08 Hammarby IF 23.34 23.34 16.16 22.05 x 16.50 19.33
3 Wilmer Åkerlund 09 Västerås FK 15.68 14.20 14.99 13.96 15.68 x 13.55
K Spjut Final 1 Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro 45.82 600 g 44.56 45.82 42.85 42.31 44.52 44.68
F15 Spjut Final 1 Desiree Essman 06 Råby-Rekarne FIF 21.72 500 g x 21.72 21.43 21.09 18.53 19.32
F13 Spjut Final 1 Midea Allard 08 Västerås FK 32.59 400 g 24.47 29.11 29.79 30.41 32.59 31.61
2 Wilda Runeborg 07 Råby-Rekarne FIF 30.68 x 27.95 26.40 x 29.54 30.68
3 Nora Forsberg 09 Västerås FK 20.16 19.94 17.47 18.64 18.41 19.03 20.16