Resultatlista Mälarspelen 17 juni 2017
Tävlingsledare: Ulrika Andersson
Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Plats: Ekängens Friidrottsarena, Eskilstuna
Väder: 24 grader och strålande sol
  MÄN 100 M HEAT 1 Vind +1,0    
1 Anders Pihlblad -98 KFUM Örebro Friidrott 11,42 Final  
2 Imran Lernebo -01 AIK Friidrott 11,61 Final  
3 Amir Musa -01 KFUM Örebro Friidrott 11,72 Final  
4 Daniel Langman -99 IFK Lidingö 11,78 Final  
5 Valentin Strohkirch -99 Danderyds SK 11,88    
6 Philip Wilhelmsson -01 KFUM Örebro Friidrott 12,59    
- Thomas Jönsson -65 Spårvägens FK DNS    
           
  MÄN 100 M HEAT 2 Vind +1,3    
1 Lion Martinez -78 Spårvägens FK 10,92 Final  
2 Samuel Nylund -98 IF Åland 11,51 Final  
3 Bimo Soenarso -01 Malmö AI 11,52 Final  
4 Markus Lantto -01 AIK Friidrott 11,57 Final  
5 Marcus Hagerud -01 AIK Friidrott 11,83    
6 Andreas Daun -80 Katrineholms SK 12,26    
7 Mårten Skogman -67 Spårvägens FK 12,31    
           
  MÄN 100 M FINAL      
1 Lion Martinez -78 Spårvägens FK 10,96    
2 Anders Pihlblad -98 KFUM Örebro Friidrott 11,32    
3 Imran Lernebo -01 AIK Friidrott 11,52    
4 Markus Lantto -01 AIK Friidrott 11,56    
- Bimo Soenarso -01 Malmö AI DNF    
- Daniel Langman -99 IFK Lidingö DNS    
- Samuel Nylund -98 IF Åland DNS    
- Amir Musa -01 KFUM Örebro Friidrott DNS    
           
  MÄN 200 M   Vind +0,0    
1= Rasmus Hugosson -01 KFUM Örebro Friidrott 22,67    
1= Anders Pihlblad -98 KFUM Örebro Friidrott 22,67    
3 Daniel Langman -99 IFK Lidingö 23,54    
4 Valentin Strohkirch -99 Danderyds SK 24,00    
5 Mhd Ali Shakouf -96 Ärla IF 24,43    
6 Mårten Skogman -67 Spårvägens FK 25,09    
7 Andreas Daun -80 Katrineholms SK 25,29    
           
  MÄN 800 M HEAT 1      
1 Linus Näslund -00 Ärla IF 2.03,54    
2 Hannes Hejdebäck -00 Gefle IF 2.03,83    
3 Adam Westermark -98 Turebergs FK 2.03,88    
4 Rasmus Ahlgren -99 Spårvägens FK 2.04,29    
5 Daniel Ekström -98 Ärla IF 2.05,20    
6 Leo Kvisht -00 AIK Friidrott 2.05,72    
7 Melker Forsberg -01 KFUM Örebro Friidrott 2.06,00    
8 Filip Ahlberg -01 AIK Friidrott 2.13,29    
           
  MÄN 800 M HEAT 2      
1 Albert Nygren -01 Upsala IF 1.57,12    
2 Gustav Gahne -01 AIK Friidrott 1.57,55    
3 Alexander Larsson -00 KFUM Örebro Friidrott 1.58,89    
4 Michael Welday -99 Stocksäters IF 1.59,56    
5 Tewelde Haile -95 Eskilstuna FI 2.00,16    
6 Jack Karlsson -99 KFUM Örebro Friidrott 2.01,06    
7 Jacob Åkersten -98 Täby IS 2.02,59    
- Yasiin Hussein -98 Eskilstuna FI DNF    
           
  MÄN 800 M SAMLAD LISTA      
1 Albert Nygren -01 Upsala IF 1.57,12    
2 Gustav Gahne -01 AIK Friidrott 1.57,55    
3 Alexander Larsson -00 KFUM Örebro Friidrott 1.58,89    
4 Michael Welday -99 Stocksäters IF 1.59,56    
5 Tewelde Haile -95 Eskilstuna FI 2.00,16    
6 Jack Karlsson -99 KFUM Örebro Friidrott 2.01,06    
7 Jacob Åkersten -98 Täby IS 2.02,59    
8 Linus Näslund -00 Ärla IF 2.03,54    
9 Hannes Hejdebäck -00 Gefle IF 2.03,83    
10 Adam Westermark -98 Turebergs FK 2.03,88    
11 Rasmus Ahlgren -99 Spårvägens FK 2.04,29    
12 Daniel Ekström -98 Ärla IF 2.05,20    
13 Leo Kvisht -00 AIK Friidrott 2.05,72    
14 Melker Forsberg -01 KFUM Örebro Friidrott 2.06,00    
15 Filip Ahlberg -01 AIK Friidrott 2.13,29    
- Yasiin Hussein -98 Eskilstuna FI DNF    
           
  MÄN STAV        
1 Rasmus Carlsson -88 KFUM Örebro Friidrott 4,82    
2 Erik Thorstensson -89 Spårvägens FK 4,82    
3 Dennis Fransson-Bergetoft -92 KFUM Örebro Friidrott 4,62    
4 Tom Johansson -99 KFUM Örebro Friidrott 4,42    
           
  MÄN LÄNGD        
1 Erik Ehrlin -90 Hammarby IF 7,19 +1,6  
2 Ritchie Moba -90 Hammarby IF 6,90 +1,6  
3 Andreas Daun -80 Katrineholms SK 5,69 +0,0  
- Nicolaus Daun -82 Visby IF Gute FK DNS    
           
  MÄN TRESTEG        
1 Amir Musa -01 KFUM Örebro Friidrott 12,83 +1,5  
2 Noa Fridell -99 Eskilstuna FI 12,62 +0,6  
3 Albin Wägmark -01 AIK Friidrott 12,24 +1,3  
4 Philip Wilhelmsson -01 KFUM Örebro Friidrott 11,64 +1,4  
5 Nicolaus Daun -82 Visby IF Gute FK 10,84 +0,8  
6 Martin Sundberg -03 Hammarby IF 10,38 +1,5  
- Gustav Wiberg -03 Råby-Rekarne FIF DNS    
           
  MÄN KULA        
1 Andreas Eriksson -94 IK Heros FIK 14,63    
2 Ali Alsaadi -95 Eskilstuna FI 14,08    
3 Patrick Lindfors -70 Mälarhöjdens IK 11,95    
           
  MÄN SPJUT        
1 Jiannis Smalios -87 Thorengruppen TFC 76,60    
2 Theodor Thor -93 Thorengruppen TFC 64,76    
3 Valentin Strohkirch -99 Danderyds SK 37,82    
           
  MÄN 4x100 M Tillsammans med Kvinnor      
1 Spårvägens FK   45,15 Svenskt veteranrekord    
  Thomas Jönsson -65, Mårten Skogman -67, Mattias Sunneborn -70, Lion Martinez -78    
           
  P17 100 M   Vind -0,5    
1 Felix Ekman -01 Sundbybergs IK 11,78    
2 Elias Lindahl -01 Täby IS 11,92    
3 Andreas Cigéhn -00 Täby IS 11,92    
4 Axel Sandberg -00 KFUM Örebro Friidrott 12,13    
5 Oliver Larsson -00 Nyköpings BIS 12,46    
6 Axel Glavare-Karlsson -01 Täby IS 12,50    
- Benjamin Tinglöf -01 Ärla IF DNS    
           
  P17 200 M   Vind +0,0    
1 Benjamin Tinglöf -01 Ärla IF 23,15    
2 Elias Lindahl -01 Täby IS 23,77    
3 Andreas Cigéhn -00 Täby IS 23,77    
4 Axel Sandberg -00 KFUM Örebro Friidrott 24,11    
5 Axel Glavare-Karlsson -01 Täby IS 24,59    
6 Oliver Larsson -00 Nyköpings BIS 25,34    
           
  P17 STAV        
1 Benjamin Tinglöf -01 Ärla IF 4,02    
2 Karl Johansson -01 Stocksäters IF 3,62    
- Erik Hanell -01 KFUM Örebro Friidrott IGF    
           
  P17 LÄNGD        
1 Oliver Larsson -00 Nyköpings BIS 5,51 -0,1  
2 Axel Glavare-Karlsson -01 Täby IS 5,49 +0,0  
           
  P17 KULA 5,0        
1 Albin Liedholm -00 Nyköpings BIS 11,34    
2 Viktor Karlsson -00 Wedevågs IF 10,42    
- Lukas Björninger -00 Turebergs FK DNS    
- Malex Åkerblom -00 IFK Lidingö DNS    
           
  P17 SLÄGGA 5,0        
1 Emil Holm -01 Råby-Rekarne FIF 48,42    
2 Malex Åkerblom -00 IFK Lidingö 35,64    
3 Viktor Karlsson -00 Wedevågs IF 35,39    
           
  P17 SPJUT 700        
1 Elliot Cigéhn -00 Täby IS 47,57    
2 Albin Liedholm -00 Nyköpings BIS 39,46    
3 Elias Lindahl -01 Täby IS 37,86    
4 Emil Holm -01 Råby-Rekarne FIF 36,94    
5 Viktor Karlsson -00 Wedevågs IF 31,33    
- Malex Åkerblom -00 IFK Lidingö DNS    
           
  P15 80 M   Vind +0,0    
1 Oscar Taha -02 IFK Lidingö 9,78    
2 Mikael Agge -02 Hammarby IF 10,14    
3 Robin Isaksson -02 IFK Lidingö 10,14    
4 Måns Boshuis -02 IFK Lidingö 10,31    
5 Erik Wrede -03 Råby-Rekarne FIF 10,46    
6 Alexander Lindroth -03 Tullinge Friidrott 10,87    
7 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 10,91    
8 Sebastian Lind -02 IFK Tumba 11,10    
           
  P15 300 M        
1 Oscar Taha -02 IFK Lidingö 36,40    
2 Robin Isaksson -02 IFK Lidingö 37,88    
3 Karl-William Einarson -02 Wedevågs IF 42,54    
4 Alexander Lindroth -03 Tullinge Friidrott 45,17    
5 Felix Kennemar -02 Hammarby IF 48,67    
           
  P15 800 M Tillsammans med Kvinnor      
1 Evert Jonsson -03 Eskilstuna FI 2.24,62    
2 Felix Kennemar -02 Hammarby IF 2.38,55    
           
  P15 STAV        
1 Jonathan Howser -02 Täby IS 3,32    
           
  P15 LÄNGD        
1 Måns Boshuis -02 IFK Lidingö 5,51 +0,0  
2 Erik Wrede -03 Råby-Rekarne FIF 5,18 -2,2  
3 Mikael Agge -02 Hammarby IF 5,13 -1,0  
4 Karl-William Einarson -02 Wedevågs IF 4,97 -2,2  
5 Sebastian Lind -02 IFK Tumba 4,42 -0,1  
6 Eskil Jonsson -03 Eskilstuna FI 4,41 -0,3  
- Olle Hübert -03 IK Heros FIK DNS    
           
  P15 KULA 4,0        
1 Robin Isaksson -02 IFK Lidingö 12,74    
2 Erik Lindkvist -02 Wedevågs IF 10,33    
3 Martin Sundberg -03 Hammarby IF 10,01    
4 Alexander Lindroth -03 Tullinge Friidrott 9,08    
5 Mikael Agge -02 Hammarby IF 7,83    
6 Gustav Wiberg -03 Råby-Rekarne FIF 6,47    
- Alfons Haals -02 Västerås FK DNS    
- Leo Bystedt -03 Västerås FK DNS    
- Olle Hübert -03 IK Heros FIK DNS    
- Karl Ludvik -02 Turebergs FK DNS    
           
  P15 SLÄGGA 4,0        
1 Robin Isaksson -02 IFK Lidingö 53,28    
2 Gustav Andersson -02 IFK Lidingö 49,68    
3 Erik Lindkvist -02 Wedevågs IF 37,45    
4 Karl-William Einarson -02 Wedevågs IF 34,91    
5 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 31,15    
6 Gustav Wiberg -03 Råby-Rekarne FIF 23,28    
- Leo Bystedt -03 Västerås FK DNS    
- Alfons Haals -02 Västerås FK DNS    
- Karl Ludvik -02 Turebergs FK DNS    
           
  P15 SPJUT 600        
1 Robin Isaksson -02 IFK Lidingö 50,54    
2 Filip Lubin -02 IFK Tumba 37,39    
3 Jonathan Howser -02 Täby IS 35,56    
4 Martin Sundberg -03 Hammarby IF 35,62    
5 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 34,15    
6 Erik Lindkvist -02 Wedevågs IF 25,40    
7 Sebastian Lind -02 IFK Tumba 21,93    
- Leo Bystedt -03 Västerås FK DNS    
- Olle Hübert -03 IK Heros FIK DNS    
           
  P13 60 M   Vind -0,5    
1 Felix Wilhelmsson -05 KFUM Örebro Friidrott 8,94    
2 Kenan Kuru -04 Tullinge Friidrott 8,95    
3 Melvin Sundman -05 Tullinge Friidrott 9,20    
4 Eric Lifvrand -05 Tullinge Friidrott 9,40    
           
  P13 200 M   Vind +1,4    
1 William Brändeborn -05 Råby-Rekarne FIF 28,76    
2 Kenan Kuru -04 Tullinge Friidrott 29,07    
3 Melvin Sundman -05 Tullinge Friidrott 29,56    
4 David Press -04 Ärla IF 30,06    
5 Eric Lifvrand -05 Tullinge Friidrott 32,17    
           
  P13 600 M Tillsammans med P11      
1 Olle Billgren -04 Mälarhöjdens IK 1.42,03    
2 Melvin Sundman -05 Tullinge Friidrott 1.42,40    
3 Kenan Kuru -04 Tullinge Friidrott 1.50,47    
           
  P13 LÄNGD ZON        
1 William Brändeborn -05 Råby-Rekarne FIF 4,39 -0,6  
2 Melvin Sundman -05 Tullinge Friidrott 4,26 +1,7  
3 Felix Wilhelmsson -05 KFUM Örebro Friidrott 3,55 +1,3  
4 Eric Lifvrand -05 Tullinge Friidrott 3,45 +2,3 3,37 +1,0
           
  P13 KULA 3,0        
1 Hampus Nyqvist -05 Eskilstuna FI 7,69    
2 Markus Karlsson -04 Wedevågs IF 5,85    
3 Alexander Helmin -04 Ärla IF 5,63    
           
  P13 SLÄGGA 3,0        
1 Markus Karlsson -04 Wedevågs IF 27,21    
2 Alexander Helmin -04 Ärla IF 19,96    
- Strix Åkerblom -04 IFK Lidingö DNS    
           
  P13 SPJUT 400        
1 Strix Åkerblom -04 IFK Lidingö 26,25    
2 Olle Billgren -04 Mälarhöjdens IK 26,22    
3 William Brändeborn -05 Råby-Rekarne FIF 23,28    
4 Alexander Helmin -04 Ärla IF 21,81    
5 Neo Jansson -06 Råby-Rekarne FIF 21,52    
6 Kenan Kuru -04 Tullinge Friidrott 20,40    
7 Eric Lifvrand -05 Tullinge Friidrott 11,23    
           
  P11 60 M   Vind -0,1    
1 Elias Dahlström -06 Täby IS 9,20    
2 Max Holm -06 Råby-Rekarne FIF 9,84    
3 Elias Press -06 Råby-Rekarne FIF 10,03    
4 Johan Lindkvist -06 Wedevågs IF 10,27    
           
  P11 600 M Tillsammans med P13      
1 Elias Dahlström -06 Täby IS 2.04,19    
           
  P11 LÄNGD ZON        
1 Elias Dahlström -06 Täby IS 4,28 +0,2  
2 Max Holm -06 Råby-Rekarne FIF 3,82 +0,2  
3 Elias Press -06 Råby-Rekarne FIF 3,75 +0,7  
- Isak Aren -07 Eskilstuna FI DNS    
- Alexander Sand -07 IFK Tumba DNS    
           
  P11 KULA 2,0        
1 Neo Jansson -06 Råby-Rekarne FIF 9,58    
2 Elias Dahlström -06 Täby IS 9,51    
3 Johan Lindkvist -06 Wedevågs IF 7,37    
4 Sigvard Einarson -07 Wedevågs IF 6,59    
           
  P11 BOLLKAST        
1 Elias Dahlström -06 Täby IS 30,43    
2 Elias Press -06 Råby-Rekarne FIF 29,58    
3 Neo Jansson -06 Råby-Rekarne FIF 29,19    
4 Sigvard Einarson -07 Wedevågs IF 25,58    
5 Johan Lindkvist -06 Wedevågs IF 25,07    
- Elliot Cigéhn -00 Täby IS DNS    
           
  P9 60 M   Vind +0,0    
1 Erik Cassel -09 Bromma IF 9,62    
2 William Daun -09 Katrineholms SK 9,76    
3 Oscar Helmin -08 Ärla IF 10,31    
4 Leon Lundborg -09 Katrineholms SK 11,02    
5 Lukas Skoog -10 Råby-Rekarne FIF 11,20    
           
  P9 400 M        
1 Ricky Wahlberg -08 Österhaninge IF 1.13,99    
2 William Daun -09 Katrineholms SK 1.16,34    
3 Leon Lundborg -09 Katrineholms SK 1.27,52    
           
  P9 LÄNGD ZON        
1 William Daun -09 Katrineholms SK 3,64 +0,4  
2 Erik Cassel -09 Bromma IF 3,49 +0,7  
3 Kasper Lögdahl -08 Råby-Rekarne FIF 3,29 -0,1  
4 Alexander Brändeborn -09 Råby-Rekarne FIF 3,24 +0,5  
5 Love Almén-Djupström -09 Råby-Rekarne FIF 3,16 +0,6  
6 Leon Lundborg -09 Katrineholms SK 3,04 +0,3  
7 Oscar Helmin -08 Ärla IF 3,00 +0,4  
8 Lukas Skoog -10 Råby-Rekarne FIF 2,86 +0,0  
           
  P9 BOLLKAST        
1 Ricky Wahlberg -08 Österhaninge IF 30,23    
2 Oscar Helmin -08 Ärla IF 24,48    
3 Love Almén-Djupström -09 Råby-Rekarne FIF 19,86    
4 Alexander Brändeborn -09 Råby-Rekarne FIF 19,84    
5 William Daun -09 Katrineholms SK 16,85    
6 Leon Lundborg -09 Katrineholms SK 16,03    
           
  M45 4x100 M Tillsammans med M50      
1 Sverige   44,51 Svenskt Veteranrekord, Nordiskt Veteranrekord
  Christian Albing -72, Magnus Nilsson -72, Mattias Sunneborn -70, Angel Ramirez -72    
           
  M50 4x100 M Tillsammans med M45      
1 Sverige   46,62 Svenskt Veteranrekord, Nordiskt Veteranrekord
  Thomas Jönsson -65, Mårten Skogman -67, Dag Dacke -65, Anssi Lehtevä -66    
           
  KVINNOR 100 M HEAT 1 Vind +0,2    
1 Carolina Söderbom -99 Ärla IF 12,80 Final  
2 Josefine Lundvall -99 Täby IS 13,32 Final  
3 Lovisa Glavare-Karlsson -99 Täby IS 13,51 Final  
4 Emilia Larson -01 Täby IS 13,99    
5 Charlotta Kimby -65 Spårvägens FK 14,67    
6 Marjo Jokela -67 Spårvägens FK 14,91    
           
  KVINNOR 100 M HEAT 2 Vind +0,0    
1 Ida Thunberg -99 KFUM Örebro Friidrott 12,41 Final  
2 Linnea Tillman -98 Råby-Rekarne FIF 12,84 Final  
3 Saga Berneryd -99 Spårvägens FK 12,84 Final  
4 Hanna Enlund -01 AIK Friidrott 12,94 Final  
5 Jenny Åkervall -72 Spårvägens FK 13,61 Final  
           
  KVINNOR 100 M FINAL Vind +1,3    
1 Ida Thunberg -99 KFUM Örebro Friidrott 12,33    
2 Carolina Söderbom -99 Ärla IF 12,59    
3 Hanna Enlund -01 AIK Friidrott 12,90    
4 Lovisa Glavare-Karlsson -99 Täby IS 13,36    
5 Jenny Åkervall -72 Spårvägens FK 13,58    
- Josefine Lundvall -99 Täby IS DNS    
- Linnea Tillman -98 Råby-Rekarne FIF DNS    
- Saga Berneryd -99 Spårvägens FK DNS    
           
  KVINNOR 200 M   Vind +1,3    
1 Hanna Enlund -01 AIK Friidrott 25,72    
2 Sandra Wagner -92 KFUM Örebro Friidrott 25,88    
3 Lovisa Glavare-Karlsson -99 Täby IS 26,92    
4 Sara Jernfält -93 KFUM Örebro Friidrott 27,21    
5 Jenny Åkervall -72 Spårvägens FK 27,50    
6 Josefine Lundvall -99 Täby IS 28,04    
7 Marjo Jokela -67 Spårvägens FK 30,06    
           
  KVINNOR 800 M Tillsammans med P15      
1 Hannah Helin -99 IF Åland 2.22,53    
2 Vilma Hultström -00 Hammarby IF 2.25,82    
3 Filippa Hörnberg -00 Hässelby SK 2.35,34    
           
  KVINNOR STAV        
1 Elienor Werner -98 Hässelby SK 4,02    
2 Alva Sundin -01 Täby IS 3,72    
- Louise Kvarforth -98 Västerås FK DNS    
           
  KVINNOR LÄNGD        
1 Sofia Jäger Stenberg -94 Sundbybergs IK 5,63 +0,0  
2 Linnea Tillman -98 Råby-Rekarne FIF 5,57 +0,0  
3 Josefine Lundvall -99 Täby IS 4,78 -0,1  
- Louise Kvarforth -98 Västerås FK DNS    
           
  KVINNOR TRESTEG        
1 Angelica Ström -81 Spårvägen FK 11,85 +1,4  
2 Maja Åskag -02 Råby-Rekarne FIF 11,55 +1,2  
3 Emelie Eklund -00 Täby IS 11,22 +1,9  
4 Emily Capobianco -01 KFUM Örebro Friidrott 11,20 +2,0  
5 Emelie Svensson -00 Huddinge AIS 11,16 +1,9  
6 Clara Bernhult -02 Thorengruppen TFC 10,97 +2,0  
7 Pauline Otto -00 IFK Tumba 10,74 +0,0  
8 Sandra Höglund -98 Högbo GIF 10,28 +2,2 9,92 -0,5
9 Ida Pettersson -02 KFUM Örebro Friidrott 9,50 +2,0  
           
  KVINNOR KULA 4,0        
1 Sofia Jäger Stenberg -94 Sundbybergs IK 10,39    
           
  KVINNOR SLÄGGA 4,0        
1 Kristina Andersson -91 Råby-Rekarne FIF 53,49    
- Hanna Mårtensson -96 Turebergs FK DNS    
- Tilde All -99 Turebergs FK DNS    
           
  KVINNOR SPJUT 600        
1 Lovisa Glavare-Karlsson -99 Täby IS 30,38    
- Eunice Nilsson -98 Thorengruppen TFC DNS    
           
  KVINNOR 4x100 M Tillsammans med Män      
1 Spårvägens FK   53,89 Svenskt veteranrekord
  Charlotta Kimby -65, Anna Björkstedt -78, Jenny Åkervall -73, Marjo Jokela -67    
           
  F17 100 M   Vind +0,2    
1 Sarah Karlsson -01 Huddinge AIS 12,49    
2 Moa Eklundh -01 KFUM Örebro Friidrott 12,67    
3 Fanny Jansson -01 IFK Sunne Friidrott 12,68    
4 Lilian Landström -00 Täby IS 13,34    
5 Ingrid Holmquist -00 KFUM Örebro Friidrott 13,57    
6 Karoline Jensen -01 Nyköpings BIS 16,29    
           
  F17 200 M   Vind +0,0    
1 Moa Eklundh -01 KFUM Örebro Friidrott 26,25    
2 Amanda Finney-Nilsson -01 Täby IS 26,58    
3 Emilia Larson -01 Täby IS 27,64    
4 Terese Ackeberg -01 IFK Tumba 28,44    
5 Karoline Jensen -01 Nyköpings BIS 28,88    
6 Pauline Otto -00 IFK Tumba 28,89    
           
  F17 STAV        
1 Alva Sundin -01 Täby IS 3,62    
2 Ebba Blomstrand -00 KFUM Örebro Friidrott 3,22    
           
  F17 LÄNGD        
1 Izabella Ripsweden -00 Huddinge AIS 5,34 -0,4  
2 Emelie Eklund -00 Täby IS 5,31 -0,5  
3 Emelie Svensson -00 Huddinge AIS 5,24 -0,3  
4 Fanny Jansson -01 IFK Sunne Friidrott 5,03 -0,3  
5 Mikaela Ekman -01 Täby IS 4,99 +0,6  
6 Amanda Finney-Nilsson -01 Täby IS 4,89 -0,1  
7 Walda Jonsson -01 Eskilstuna FI 4,51 +0,0  
8 Linnéa Bodin -00 KFUM Örebro Friidrott 4,32 +0,7 4,29 +0,2
9 Terese Ackeberg -01 IFK Tumba 4,32 +0,8 4,21 +0,7
10 Ebba Löfholm -00 KFUM Örebro Friidrott 4,04 +1,2  
- Ebba Johansson -00 Nyköpings BIS DNS    
           
  F17 KULA 3,0        
1 Linnéa Bodin -00 KFUM Örebro Friidrott 11,63    
2 Amanda Finney-Nilsson -01 Täby IS 10,59    
3 Ebba Löfholm -00 KFUM Örebro Friidrott 10,54    
           
  F17 SLÄGGA 3,0        
1 Linnéa Molander -01 IFK Tumba 46,36    
2 Amanda Sandberg -00 Hässelby SK 33,70    
- Karin Schöldström -00 Turebergs FK DNS    
- Anna Götberg -01 Västerås FK DNS    
           
  F17 SPJUT 500        
1 Alba Lindfors -00 Mälarhöjdens IK 33,19    
2 Amanda Finney-Nilsson -01 Täby IS 31,00    
3 Ebba Löfholm -00 KFUM Örebro Friidrott 29,63    
4 Linnéa Bodin -00 KFUM Örebro Friidrott 29,30    
5 Mikaela Ekman -01 Täby IS 26,30    
- Ebba Johansson -00 Nyköpings BIS DNS    
           
  F15 80 M HEAT 1 Vind +0,3    
1 Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 10,70 Final  
2 Emma Helander -03 Eskilstuna FI 11,17 Final  
3 Alva Königsson -03 Tullinge Friidrott 11,62 Final  
4 Amanda Johansson -03 Tullinge Friidrott 11,69 Final  
5 Emelie Forsberg -02 Södertälje IF 11,72    
6 Linn Gabrielli-Gustafsson -03 Råby-Rekarne FIF 11,85    
           
  F15 80 M HEAT 2      
1 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 10,51 Final  
2 Ida Pettersson -02 KFUM Örebro Friidrott 10,86 Final  
3 Sofia Bertilsson -02 Eskilstuna FI 11,12 Final  
4 Embla Wihk -02 Hammarby IF 11,59 Final  
5 Amanda Bainimara -03 Råby-Rekarne FIF 11,81    
6 Isabelle Pettersson -03 Tullinge Friidrott 12,12    
7 Amanda Fridberg -02 IF Göta Karlstad 12,63    
           
  F15 80 M FINAL Vind +0,0    
1 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 10,29    
2 Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 10,66    
3 Ida Pettersson -02 KFUM Örebro Friidrott 10,82    
4 Sofia Bertilsson -02 Eskilstuna FI 11,14    
5 Emma Helander -03 Eskilstuna FI 11,43    
6 Embla Wihk -02 Hammarby IF 11,45    
7 Amanda Johansson -03 Tullinge Friidrott 11,73    
8 Alva Königsson -03 Tullinge Friidrott 11,74    
           
  F15 300 M        
1 Maja Åskag -02 Råby-Rekarne FIF 42,67    
2 Emilia Rydensjö -02 Eskilstuna FI 43,01    
3 Molly Freeman -02 Hammarby IF 43,91    
4 Johanna Mickels -02 Eskilstuna FI 45,45    
5 Isabelle Pettersson -03 Tullinge Friidrott 47,20    
6 Amanda Johansson -03 Tullinge Friidrott 47,82    
           
  F15 800 M        
1 Johanna Mickels -02 Eskilstuna FI 2.23,66    
2 Carolina Larson -02 IFK Lidingö 2.25,40    
3 Molly Freeman -02 Hammarby IF 2.33,55    
4 Albertina Brandt -03 Hammarby IF 2.43,28    
5 Emelie Forsberg -02 Södertälje IF 2.46,27    
           
  F15 STAV        
1 Emma Johansson -02 Stocksäters IF 2,92    
2 Alvah Lind -05 Hammarby IF 2,62    
3 Norah Lind -05 Hammarby IF 2,32    
4 Ylva Björnsjö -02 Södertälje IF 2,12    
- Emelie Forsberg -02 Södertälje IF DNS    
           
  F15 LÄNGD        
1 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 5,27 +1,1  
2 Molly Freeman -02 Hammarby IF 5,13 -0,4  
3 Jennifer Axelsson -03 Wedevågs IF 5,07 +0,7  
4 Emma Helander -03 Eskilstuna FI 4,79 -0,5  
5 Sofia Bertilsson -02 Eskilstuna FI 4,70 -0,5  
6 Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 4,66 -1,6  
7 Albertina Brandt -03 Hammarby IF 4,23 +1,9  
8 Julia Jansson -02 Hammarby IF 4,08 +0,5  
9 Linn Gabrielli-Gustafsson -03 Råby-Rekarne FIF 3,91 -0,1  
- Embla Wihk -02 Hammarby IF DNS    
- Amanda Bainimara -03 Råby-Rekarne FIF DNS    
           
  F15 KULA 3,0        
1 Hannah Hilding -02 Tyresö FK 12,38    
2 Amanda Fridberg -02 IF Göta Karlstad 12,15    
3 Embla Wihk -02 Hammarby IF 10,47    
4 Linn Gabrielli-Gustafsson -03 Råby-Rekarne FIF 9,91    
5 Olivia Riddle -03 Hammarby IF 8,92    
6 Julia Jansson -02 Hammarby IF 8,86    
7 Linn Harryson -03 Hammarby IF 8,45    
8 Natalie Persson -03 Katrineholms SK 7,21    
9 Ylva Björnsjö -02 Södertälje IF 7,08    
10 Rebecka Essman -03 Råby-Rekarne FIF 6,85    
11 Simone Salida -02 Södertälje IF 5,89    
12 Albertina Brandt -03 Hammarby IF 5,44    
           
  F15 SLÄGGA 3,0        
1 Amanda Fridberg -02 IF Göta Karlstad 49,46    
2 Alexandra Nilsson -02 Götlunda IF 39,02    
3 Hannah Hilding -02 Tyresö FK 37,51    
4 Jennifer Axelsson -03 Wedevågs IF 33,97    
5 Olivia Riddle -03 Hammarby IF 31,80    
6 Linn Harryson -03 Hammarby IF 27,60    
7 Embla Wihk -02 Hammarby IF 26,51    
8 Rebecka Essman -03 Råby-Rekarne FIF 24,81    
9 Simone Salida -02 Södertälje IF 22,50    
10 Natalie Persson -03 Katrineholms SK 18,62    
           
  F15 SPJUT 500        
1 Hannah Hilding -02 Tyresö FK 32,91    
2 Amanda Fridberg -02 IF Göta Karlstad 28,53    
3 Linn Gabrielli-Gustafsson -03 Råby-Rekarne FIF 27,29    
4 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 23,54    
5 Olivia Riddle -03 Hammarby IF 22,98    
6 Embla Wihk -02 Hammarby IF 21,31    
7 Natalie Persson -03 Katrineholms SK 13,90    
- Amanda Johansson -03 Tullinge Friidrott DNS    
           
  F13 60 M HEAT 1 Vind -0,9    
1 Nora Lindahl -04 Täby IS 8,79 Final  
2 Lia Cederberg -04 Täby IS 8,88 Final  
3 Emma Karlsson-Svedestam -04 Råby-Rekarne FIF 8,95 Final  
4 Anelia Danielsson -04 Tullinge Friidrott 9,21 Final  
5 Sofi Moroni -04 Råby-Rekarne FIF 9,51 Final  
           
  F13 60 M HEAT 2 Vind -0,5    
1 Matty Colley -04 Eskilstuna FI 8,58 Final  
2 Nike Isaksson -04 IFK Lidingö 8,61 Final  
3 Irma Marklund -04 Råby-Rekarne FIF 9,13 Final  
4 Mollie Gavin -05 Bålsta IK 10,28    
           
  F13 60 M FINAL Vind +0,0    
1 Matty Colley -04 Eskilstuna FI 8,45    
2 Nike Isaksson -04 IFK Lidingö 8,49    
3 Nora Lindahl -04 Täby IS 8,64    
4 Lia Cederberg -04 Täby IS 8,75    
5 Emma Karlsson-Svedestam -04 Råby-Rekarne FIF 8,91    
6 Irma Marklund -04 Råby-Rekarne FIF 8,98    
7 Anelia Danielsson -04 Tullinge Friidrott 9,01    
8 Sofi Moroni -04 Råby-Rekarne FIF 9,39    
           
  F13 200 M   Vind +1,1    
1 Nike Isaksson -04 IFK Lidingö 27,11    
2 Nora Lindahl -04 Täby IS 27,98    
3 Matty Colley -04 Eskilstuna FI 28,06    
4 Emma Karlsson-Svedestam -04 Råby-Rekarne FIF 29,98    
5 Anelia Danielsson -04 Tullinge Friidrott 30,51    
6 Irma Marklund -04 Råby-Rekarne FIF 30,95    
7 Alde Johansson -04 IK Stål 32,28    
8 Mollie Gavin -05 Bålsta IK 34,28    
           
  F13 600 M Tillsammans med F11      
1 Filippa Rydensjö -04 Eskilstuna FI 1.46,87    
2 Mollie Gavin -05 Bålsta IK 2.04,25    
           
  F13 LÄNGD ZON        
1 Filippa Rydensjö -04 Eskilstuna FI 4,93 +0,4  
2 Matty Colley -04 Eskilstuna FI 4,90 +0,8  
3 Lia Cederberg -04 Täby IS 4,64 +1,5  
4 Tilda Bernhult -04 Thorengruppen TFC 4,59 +0,9  
5 Wilma Gäverth -04 Åsbro GoIF 4,49 +2,1 4,44 +1,8
6 Irma Marklund -04 Råby-Rekarne FIF 4,38 +2,1 4,25 +1,2
7 Alde Johansson -04 IK Stål 4,16 +1,0  
8 Sofi Moroni -04 Råby-Rekarne FIF 4,01 +1,3  
9 Mollie Gavin -05 Bålsta IK 3,71 +2,4 3,64 +0,8
- Nora Granström -04 Råby-Rekarne FIF DNS    
           
  F13 KULA 2,0        
1 Tilda Bernhult -04 Thorengruppen TFC 12,87    
2 Linnéa Hilding -04 Tyresö FK 12,29    
3 Norah Lind -05 Hammarby IF 10,83    
4 Hanna Bertilsson -04 Eskilstuna FI 10,16    
5 Nike Isaksson -04 IFK Lidingö 10,01    
6 Emma Karlsson-Svedestam -04 Råby-Rekarne FIF 9,53    
7 Wilma Gäverth -04 Åsbro GoIF 9,45    
8 Alvah Lind -05 Hammarby IF 9,38    
9 Irma Marklund -04 Råby-Rekarne FIF 8,67    
10 Anelia Danielsson -04 Tullinge Friidrott 7,68    
11 Mollie Gavin -05 Bålsta IK 6,95    
           
  F13 SLÄGGA 2,0        
1 Norah Lind -05 Hammarby IF 31,90    
2 Linnéa Hilding -04 Tyresö FK 30,54    
3 Wilma Gäverth -04 Åsbro GoIF 28,04    
4 Nike Isaksson -04 IFK Lidingö 27,04    
5 Hanna Bertilsson -04 Eskilstuna FI 22,96    
6 Filippa Rydensjö -04 Eskilstuna FI 19,83    
7 Alvah Lind -05 Hammarby IF 19,57    
8 Matty Colley -04 Eskilstuna FI 18,97    
           
  F13 SPJUT 400        
1 Linnéa Hilding -04 Tyresö FK 33,45    
2 Tilda Bernhult -04 Thorengruppen TFC 30,46    
3 Nicolina Wiberg -04 IK Stål 25,73    
4 Nike Isaksson -04 IFK Lidingö 24,92    
5 Alde Johansson -04 IK Stål 24,28    
6 Alvah Lind -05 Hammarby IF 23,39    
7 Wilma Gäverth -04 Åsbro GoIF 23,31    
8 Nora Lindahl -04 Täby IS 19,07    
9 Emma Karlsson-Svedestam -04 Råby-Rekarne FIF 17,53    
10 Mollie Gavin -05 Bålsta IK 12,15    
- Norah Lind -05 Hammarby IF DNS    
- Filippa Rydensjö -04 Eskilstuna FI DNS    
           
  F11 60 M HEAT 1 Vind +0,2    
1 Ellen Forsell -06 IFK Tumba 9,13 Final  
2 Nora Johansson -07 IK Stål 9,36 Final  
3 Elin Lönnqvist -06 Ärla IF 9,55 Final  
4 Isa Sweström -06 Råby-Rekarne FIF 9,57 Final  
5 Filippa Nilsson -07 Nyköpings BIS 9,96 Final  
6 Evelina Orre-Swärdborn -06 Nyköpings BIS 10,03    
           
  F11 60 M HEAT 2 Vind -0,5    
1 Wilda Runeborg -07 Råby-Rekarne FIF 9,25 Final  
2 Felicia Persson -06 Katrineholms SK 9,52 Final  
3 Foos Anis -06 Eskilstuna FI 9,93 Final  
4 Hanna Gabrielli-Gustafsson -06 Råby-Rekarne FIF 10,16    
5 Ingrid Steinberga -07 KFUM Örebro Friidrott 11,17    
           
  F11 60 M FINAL      
1 Wilda Runeborg -07 Råby-Rekarne FIF 9,15    
2 Ellen Forsell -06 IFK Tumba 9,18    
3 Nora Johansson -07 IK Stål 9,36    
4 Elin Lönnqvist -06 Ärla IF 9,59    
5 Isa Sweström -06 Råby-Rekarne FIF 9,67    
6 Felicia Persson -06 Katrineholms SK 9,82    
7 Foos Anis -06 Eskilstuna FI 9,92    
8 Filippa Nilsson -07 Nyköpings BIS 10,05    
           
  F11 600 M Tillsammans med F13      
1 Wilda Runeborg -07 Råby-Rekarne FIF 2.00,80    
2 Foos Anis -06 Eskilstuna FI 2.04,16    
3 Elin Lönnqvist -06 Ärla IF 2.05,17    
4 Evelina Orre-Swärdborn -06 Nyköpings BIS 2.05,28    
           
  F11 LÄNGD ZON        
1 Ellen Forsell -06 IFK Tumba 4,17 +1,2  
2 Wilda Runeborg -07 Råby-Rekarne FIF 4,11 +2,0  
3 Hanna Gabrielli-Gustafsson -06 Råby-Rekarne FIF 3,89 +0,5  
4 Nora Johansson -07 IK Stål 3,87 +1,2  
5 Evelina Orre-Swärdborn -06 Nyköpings BIS 3,79 +0,0  
6 Foos Anis -06 Eskilstuna FI 3,77 +0,7  
7 Felicia Persson -06 Katrineholms SK 3,59 +1,1  
8 Elin Lönnqvist -06 Ärla IF 3,55 +1,0  
9 Filippa Nilsson -07 Nyköpings BIS 3,51 +0,8  
10 Elsa Hilding -07 Tyresö FK 3,49 +0,9  
11 Hilma Sevelin -07 Katrineholms SK 3,25 +0,5  
12 Ingrid Steinberga -07 KFUM Örebro Friidrott 3,13 +0,8  
13 Amelia Ahlström -06 Katrineholms SK 2,31 +0,0  
- Isa Sweström -06 Råby-Rekarne FIF DNS    
           
  F11 KULA 2,0        
1 Ellen Forsell -06 IFK Tumba 9,73    
2 Hanna Gabrielli-Gustafsson -06 Råby-Rekarne FIF 9,65    
3 Isa Sweström -06 Råby-Rekarne FIF 7,01    
4 Tindra Skogtoft -06 IK Heros FIK 6,78    
5 Foos Anis -06 Eskilstuna FI 6,76    
6 Elsa Hilding -07 Tyresö FK 5,78    
7 Felicia Persson -06 Katrineholms SK 5,61    
8 Evelina Orre-Swärdborn -06 Nyköpings BIS 5,52    
9 Hilma Sevelin -07 Katrineholms SK 5,36    
10 Filippa Nilsson -07 Nyköpings BIS 4,73    
11 Amelia Ahlström -06 Katrineholms SK 4,35    
12 Wilda Runeborg -07 Råby-Rekarne FIF DNS    
           
  F11 BOLLKAST        
1 Hanna Gabrielli-Gustafsson -06 Råby-Rekarne FIF 31,14    
2 Foos Anis -06 Eskilstuna FI 29,53    
3 Nora Johansson -07 IK Stål 22,60    
4 Tindra Skogtoft -06 IK Heros FIK 21,83    
5 Evelina Orre Swärdborn -06 Nyköpings BIS 18,45    
6 Hilma Sevelin -07 Katrineholms SK 14,65    
7 Filippa Nilsson -07 Nyköpings BIS 11,34    
8 Ingrid Steinberga -07 KFUM Örebro Friidrott 9,35    
- Wilda Runeborg -07 Råby-Rekarne FIF DNS    
- Amelia Ahlström -06 Katrineholms SK DNS    
- Isa Sweström -06 Råby-Rekarne FIF DNS    
           
  F9 60 M   Vind +0,2    
1 Ebba Dahlström -08 Täby IS 9,54    
2 Matilda Israelsson -08 Eskilstuna FI 9,85    
3 Maja Sevelin -10 Katrineholms SK 10,39    
4 Stina Östholm -09 IFK Mariefred 10,40    
5 Esmerada Karlsson-Evertsson -09 Råby-Rekarne FIF 10,79    
6 Lovisa Daun -11 Katrineholms SK 10,98    
7 Vendela Dekreon -09 Eskilstuna FI 11,35    
8 Agnes Steinberga -09 KFUM Örebro Friidrott 11,45    
           
  F9 400 M        
1 Ebba Dahlström -08 Täby IS 1.22,??    
2 Stina Östholm -09 IFK Mariefred Ingen tid    
3 Maja Sevelin -10 Katrineholms SK Ingen tid    
4 Cornelia Rydensjö -09 Eskilstuna FI Ingen tid    
5 Vendela Dekreon -09 Eskilstuna FI Ingen tid    
- Matilda Israelsson -08 Eskilstuna FI DNS    
           
  F9 LÄNGD ZON        
1 Matilda Israelsson -08 Eskilstuna FI 3,71 +0,2  
2 Ebba Dahlström -08 Täby IS 3,69 +2,0  
3 Stina Östholm -09 IFK Mariefred 3,16 +4,4 3,14 +2,0
4 Agnes Steinberga -09 KFUM Örebro Friidrott 3,13 +1,1  
5 Maja Sevelin -10 Katrineholms SK 2,92 +2,0  
6 Cornelia Rydensjö -09 Eskilstuna FI 2,91 +2,3 2,87 +0,5
7 Lovisa Daun -11 Katrineholms SK 2,88 +2,7 2,83 +0,5
8 Stina Mossberg -08 Katrineholms SK 2,78 +2,7 2,69 +1,7
9 Vendela Dekreon -09 Eskilstuna FI 2,68 +0,7  
10 Esmerada Karlsson-Evertsson -09 Råby-Rekarne FIF 2,67 +1,9  
11 Felicia Ahlström -09 Katrineholms SK 2,46 +2,2 2,34 +1,9
           
  F9 BOLLKAST        
1 Vendela Dekreon -09 Eskilstuna FI 18,43    
2 Matilda Israelsson -08 Eskilstuna FI 18,06    
3 Stina Mossberg -08 Katrineholms SK 15,49    
4 Agnes Steinberga -09 KFUM Örebro Friidrott 14,48    
5 Cornelia Rydensjö -09 Eskilstuna FI 14,28    
6 Maja Sevelin -10 Katrineholms SK 11,25    
7 Lovisa Daun -11 Katrineholms SK 9,36    
8 Felicia Ahlström -09 Katrineholms SK 8,29