Mälarspelen, dag 1
Ute/inne: Ute
Datum: 2020-06-27
Ort: Eskilstuna
Arena: Ekängens Friidrottsarena
Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlingsledare: Ulrika Andersson
Mejl tävlingsled.: info@rabyrekarne.se
Väder: Soligt, lätta vindbyar, + 30 grader. 
Övrigt: 100mh: F17 och kvinnor sprang tillsammans.
400mh: Kvinnor och män sprang tillsammans. 
K 400mh: Fel häckhöjd på andra häcken (83.8 istället för 76.2).
Resultat
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind
M 200 m Final 1 Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro 21.56 0.0
2 Simon Sharapo 01 KFUM Örebro 22.03
3 Arvid Gustafsson 99 Upsala IF 22.76
4 Adam Elhendy Gustafsson 00 Karlskoga FI 23.53
5 Petter Berner Wik 94 Gefle IF 24.53
6 Pierre Nordqvist 83 Linköpings GIF 24.87
7 Daniel Berr 75 Västerås FK 25.01
P15 200 m Final 1 Filip Olsson 06 Bromma IF Ingen tid +0.6
2 Filip Ekström 05 Bromma IF Ingen tid
3 Johan Runesson 05 Fjugesta IF Ingen tid
K 200 m Final 1 Klara Helander 95 Upsala IF 25.26 +0.5
2 Lova Perman 03 IF Göta Karlstad 25.40
3 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF 25.75
4 Lovisa Ellström 00 IF Göta Karlstad 26.48
5 Klara Frih 02 Åsbro GoIF 26.92
6 Irma Jonhed 05 IF Göta Karlstad 26.96
7 Filippa Dedorsson 02 IFK Kristinehamn 29.77
F17 200 m Final 1 Ebba Asp 04 KFUM Örebro 26.18 +2.4
2 Nova Fogelkvist 04 Motala AIF 27.27
3 Smilla Gejdeman 03 Eskilstuna FI 27.78
4 Rebecka Essman 03 Råby-Rekarne FIF 29.79
F15 200 m Final 1 Lina Ånstad 05 Motala AIF 26.91 -1.9
2 Ebba Eklund 05 IF Hagen 27.03
3 Mellanie Neudinger Nellmer 05 Bromma IF 27.41
4 Ophelia Viirman 06 Bromma IF 27.44
5 Alice Enetjärn 06 Nyköpings BIS 28.23
6 Isabelle Johansson 05 Nyköpings BIS 28.67
7 Emma Eriksson 06 IK Westmannia 29.10
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind Häckhöjd K
P15 80 m häck Final 1 Filip Olsson 06 Bromma IF 11.56 +2.6 83.8
2 Elis Gemzell 05 Tierps IF 14.48
K 100 m häck Final 1 Levina Ahlgren 98 Upsala IF 15.82 +1.6 83.8
F17 100 m häck Final 1 Moa Granat 04 Vallentuna FK 14.31 +1.6 76.2
2 Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad 15.12
3 Silvia Popa 03 Mariestads AIF 15.19
4 Lizette Carlsson 04 Vallentuna FK 15.50
5 Myra Eriksson 03 Stocksäters IF 15.69
F15 80 m häck Final 1 Ebba Eklund 05 IF Hagen 11.75 +0.9 76.2
2 Emma Hjelm 05 Motala AIF 12.92
3 Stella Önander 06 KFUM Örebro 13.85
4 Isabelle Johansson 05 Nyköpings BIS 14.00
5 Caroline Johansson 05 Nyköpings BIS 14.34
6 Frida Ekstav 06 Tierps IF 14.74
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Häckhöjd Mixat
M 400 m häck Final 1 Petter Berner Wik 94 Gefle IF 59.79 91.4
K 2 Tyra Landin 02 Västerås 64.84 76.2 mx
P15 300 m häck Final 1 Oliver Ericsson 06 Spårvägens FK 46.78 76.2
2 Max Holm 06 Råby-Rekarne FIF 49.52
F17 300 m häck Final 1 Moa Granat 04 Vallentuna FK 42.12 76.2
2 Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad 45.59
3 Lizette Carlsson 04 Vallentuna FK 45.92
4 Lisen Rignell 03 Bromma IF 46.17
5 Silvia Popa 03 Mariestads AIF 48.99
F15 300 m häck Final 1 Irma Jonhed 05 IF Göta Karlstad 48.79 76.2
2 Isabelle Johansson 05 Nyköpings BIS 51.28
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Vind R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Längd Final 1 Andreas Otterling 86 IFK Lidingö 7.44 0.0 x/+1.9 7.44/0.0 x/0.0 x/0.0 x/+3.4 x/+0.5
2 Melwin Lycke Holm 04 Kils AIK 7.17 +0.9 7.17/+0.9 x/+2.1 x/0.0 x/0.0 x/+2.6 x/+1.5
3 Rikard Willman 94 Västerås FK 6.94 +1.5 6.64/+1.0 x/+3.1 x/-1.2 6.26/0.0 6.94/+1.5 x/+2.0
4 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga FI 6.48 -0.4 6.16/+3.5 6.48/-0.4 6.06/-1.6 6.14/-1.0 x/+2.1 6.36/+0.3
5 Daniel Berr 75 Västerås FK 6.27 +2.0 x/+2.7 x/+0.3 x/+1.3 6.00/0.0 6.27/+2.0 x/-0.2
6 Albin Melin 00 Katrineholms SK 5.17 +1.2 x/+2.7 5.17/+1.2 5.07/+0.8 3.17/0.0 5.02/+2.8 5.04/-0.7
P17 Längd Final 1 Philip Tennhed 04 Råby-Rekarne FIF 6.12 0.0 5.89/+0.6 4.35/0.0 x/+0.4 x/-1.2 6.12/0.0 x/+2.0
2 Douglas Goldén 04 Katrineholms SK 5.90 -0.3 3.65/+1.7 2.81/0.0 3.66/+0.2 5.90/-0.3 x/+0.1 x/+2.3
P15 Längd Final 1 Filip Olsson 06 Bromma IF 6.21 +0.2 6.17/+0.2 5.93/-1.1 x/+0.3 x/+2.7 6.13/+1.3 6.21/+0.2
2 Filip Ekström 05 Bromma IF 6.16 +4.4 5.71/-2.0 x/0.0 6.16/+4.4 5.31/+0.3 6.10/+0.3 x/-2.3
3 Oliver Ericsson 06 Spårvägens FK 6.11 +1.6 5.74/-1.0 5.82/0.0 5.99/+1.5 5.88/+1.1 6.11/+1.6 6.05/0.0
4 Elis Gemzell 05 Tierps IF 5.34 +2.2 5.10/0.0 5.22/0.0 5.27/+2.5 5.01/0.0 x/+0.4 5.34/+2.2
5 William Klacksell 05 Råby-Rekarne FIF 5.15 +0.8 4.87/-1.8 x/-1.4 5.02/+1.6 5.15/+0.8 x/+1.0 x/-1.9
6 Daniel Kindvall 05 Fjugesta IF 5.02 +1.9 4.70/-1.2 4.56/+0.5 4.78/-0.9 4.94/+0.7 5.02/+1.9 4.97/+2.1
7 Johan Runesson 05 Fjugesta IF 4.82 +1.4 4.76/-1.0 4.82/+1.4 x/+2.2 4.53/0.0 4.79/+0.4 4.68/0.0
8 Max Holm 06 Råby-Rekarne FIF 4.18 0.0 4.13/-0.1 4.18/0.0 4.03/+0.5 3.98/+1.7 - 3.97/-2.1
K Längd Final 1 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF 6.01 +0.2 6.01/+0.2 5.99/+0.9 x/+0.3 5.65/0.0 x/0.0 5.89/+1.4
2 Tuva Lindqvist 02 Finspångs AIK 5.35 +0.2 4.92/+1.4 4.67+0.9 x/-1.3 5.35/+0.2 5.01/+1.5 x/+1.6
3 Ebba Melin 02 Katrineholms SK 5.07 +1.5 x/+1.5 5.00/+2.0 5.07/+1.5 x/+1.4 4.91/+1.5 4.99/+2.3
4 Maja Karlsson 01 IF Göta Karlstad 4.96 +0.2 4.96/+0.2 4.71/+1.7 4.64/+1.4 4.61/+0.2 4.41/+1.5 4.76/+1.7
5 Filippa Dedorsson 02 IFK Kristinehamn 4.63 0.0 4.51/+0.2 4.29/-0.1 4.53/0.0 4.60/0.0 4.63/0.0 4.51/+1.5
F17 Längd Final 1 Tyra Tunander Cedrenius 04 IFK Lidingö 5.36 +0.3 5.03/+0.1 x/+0.9 x/+1.2 5.36/+0.3 5.15/-0.3 5.13/-0.5
2 Lina Ånstad 04 Motala AIF 5.25 +0.5 4.97/+1.4 5.06/+0.7 5.16/+0.4 5.25/+0.5 5.11/-0.2 x/+2.2
3 Lisen Rignell 03 Bromma IF 5.24 0.0 4.70/+0.2 5.24/0.0 5.17/+0.2 4.95/-0.3 4.59/-0.2 4.84/+1.8
4 Moa Gustafsson 04 Råby-Rekarne FIF 5.11 +0.4 5.11/+0.4 5.08/+1.5 x/+1.4 5.09/+0.2 4.94/+0.4 3.75/0.0
5 Nova Fogelkvist 04 Motala AIF 4.82 +1.8 x/0.0 4.59/0.0 x/+0.2 4.41/-0.3 4.72/-0.2 4.82/+1.8
F15 Längd Final 1 Matilda Halfwordson 05 Bromma IF 5.21 -0.6 x/+1.3 4.96/-0.9 5.02/-1.3 5.21/-0.6 4.92/-1.7 5.09/-0.1
2 Melina Lidberg 05 Hammarby IF 5.00 +1.1 x/+2.7 4.71/-2.1 4.96/-0.4 4.91/+0.3 5.00/+1.1 4.90/-0.6
3 Irma Jonhed 05 IF Göta Karlstad 4.93 +1.3 4.76/0.0 4.46/-0.4 4.81/-0.8 4.93/+1.3 4.82/+1.4 4.91/-0.4
4 Ophelia Viirman 05 Bromma IF 4.88 -0.6 x/-0.4 4.66/-0.8 x/+0.0 x/+0.0 4.88/-0.6 4.69/-0.9
5 Emma Hjelm 05 Motala AIF 4.88 -0.1 4.78/0.0 4.71/-1.3 4.72/-0.6 3.22/+0.1 4.81/-1.4 4.88/-0.1
6 Mellanie Neudinger Nellmer 05 Bromma IF 4.73 +1.3 4.45/+2.7 4.59/-1.0 4.69/-0.8 4.56/+0.3 x/-1.1 4.73/+1.3
7 Stella Önander 06 KFUM Örebro 4.53 +0.1 4.48/+0.9 4.43/-0.3 3.10/-1.6 4.47/+1.3 4.53/+0.1 4.50/-0.3
8 Emma Eriksson 05 IK Westmannia 4.51 -1.8 x/-0.3 4.44/-1.4 2.74/-1.7 4.51/-1.8 4.41/-0.1 -
9 Caroline Johansson 05 Nyköpings BIS 4.44 -0.3 3.77/+1.0 4.44/-0.3 4.18/-0.8 x/+0.0 4.24/-0.3 4.07/-0.1
10 Isabelle Johansson 05 Nyköpings BIS 4.32 0.0 4.07/0.0 x/-0.2 4.32/0.0
11 Ebba Hållén 06 Eskilstuna FI 4.23 -0.7 3.93/+0.8 3.92/0.0 4.23/-0.7
12 Frida Ekstav 06 Tierps IF 4.15 +0.1 4.15/+1.3 3.90/-1.8 4.15/+0.1
13 Alice Enetjärn 06 Nyköpings BIS 3.87 -0.7 x/+1.7 x/-2.2 3.87/-0.7
Klass Gren Omgång Plac. Förnamn Efternamn Född Förening Resultat Redskapsvikt R1 R2 R3 R4 R5 R6
M Slägga Final 1 Johannes Nilsson 98 Västerås FK 49.90 7.26 kg 49.26 46.01 49.90 49.24 49.59 47.90
2 Henrik Arnerdal 74 Råby-Rekarne FIF 35.93 x 35.93 32.23 35.28 x x
P19 Slägga Final 1 Alfons Haals 02 Västerås FK 64.74 6 kg 63.38 x x 64.74 x x
P17 Slägga Final 1 Leo Bystedt 03 Västerås FK 66.11 5 kg 65.18 x x 65.64 66.11 x
P15 Slägga Final 1 Daniel Kindvall 05 Fjugesta IF 39.06 4 kg 39.06 x x x x x
2 Johan Runesson 05 Fjugesta IF 34.56 28.02 x 34.56 30.51 33.26 34.15
K Slägga Final 1 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF 65.69 4 kg 64.76 65.69 x x 63.55 65.16
2 Hillevi Carlsson 02 Hässelby SK 57.00 51.02 57.00 54.60 x 54.48 x
3 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne FIF 55.65 54.75 54.67 x x 51.25 55.65
4 Jennifer Andersson 01 Västerås FK 54.30 x 50.72 52.37 52.95 50.71 54.30
5 Amanda Fridberg 02 IF Göta Karlstad 51.02 42.83 50.12 51.02 44.17 48.46 x
6 Tilde Jönsson 02 Linköpings GIF 46.35 46.18 46.35 45.46 45.22 45.60 44.55
7 Alexandra Nilsson 02 Götlunda IF 45.90 41.13 45.52 45.74 x 45.90 x
8 Sanna Tollefors 92 Vallentuna FK 44.80 43.23 40.01 42.69 44.54 44.80 x
9 Ida Arnerdal 02 Råby-Rekarne FIF 35.59 33.65 35.59 x
Maja Åkerblom 02 Västerås FK IGF x x x
F17 Slägga Final 1 Isabella Wiklund 03 Västerås FK 54.65 3 kg x x 51.98 54.65 53.21 x
2 Sofie Moroni 04 Råby-Rekarne FIF 46.72 43.38 41.92 x 45.69 44.30 46.72
3 Rebecka Essman 03 Råby-Rekarne FIF 45.99 40.34 44.09 45.44 43.49 45.99 x
F15 Slägga Final 1 Emma Krantz 05 Bohus IF 48.93 3 kg 47.24 48.93 44.63 47.13 x x
2 Edvina Norberg 05 Ransäters AIS 43.04 35.62 36.48 43.04 42.15 40.28 41.59
3 Linnéa Fohlén Gladh 05 Trollhättan FIK 42.94 x 41.97 41.46 42.94 42.35 41.49
4 Desiree Essman 06 Råby-Rekarne FIF 40.57 40.01 40.57 38.74 x 31.85 37.81
5 Molly Åkerblom 07 Västerås FK 31.49 31.49 31.09 29.85 x 30.89 x
6 Altea Mellberg 06 Västerås FK 29.11 24.92 29.11 27.17 x 27.49 x
7 Midea Allard 08 Västerås FK 21.88 21.88 x x x x x